Klauzule waloryzacyjne CHF i brak interesu prawnego – orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (sygn. akt I ACa 801/13).

klauzule waloryzacyjne Sąd Apelacyjny w BiałymstokuKlauzule waloryzacyjne CHF po raz kolejny w roli głównej. To skutek kasacji i Sądu Najwyższego, który przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku . Przypomnę tylko, że kredytobiorcy kwestionowali klauzule waloryzacyjne w umowie kredytu hipotecznego CHF. Klauzule podobnej treści stosowane przez Bank Millenium znajdują się w rejestrze klauzul niedozwolonych, a klienci tego banku szykują pozew zbiorowy. Wróćmy jednak do sprawy klientów, którzy w drodze pozwu domagali się ustalenia, że nie są związani kwestionowanymi klauzulami walutowymi, natomiast w pozostałej części umowa pozostaje w mocy. Wygrali w pierwszej instancji, przegrali w drugiej. Sprawa rozbiła się o interes prawny powodów, w związku z nowelizacją prawa bankowego, dokonaną ustawą z dnia 29 lipca 2011 r. (Dz. U. Nr 165, poz. 984), która weszła w życie z dniem 26 sierpnia 2011 r. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego (skarga kasacyjna), ten zgodził się z SA w Białymstoku, że wspomniana nowelizacja rozwiązała sprawę o abuzywność kwestionowanych zapisów w zakresie części odnoszącej się do kredytu niespłaconego (zawartego przed wejściem w życie nowelizacji). Jeśli chodzi o skutki, jakie ustawa nowelizująca wywiera w stosunku do części kredytu, który już został spłacony, SN przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny.

W dniu 5 lutego Sad Apelacyjny wydał wyrok i uznał że,  cyt.:

,,..rozwiązania przewidziane przepisami ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw uczyniły brak interesu prawnego powodów w ustaleniu za niedozwolone postanowień umownych określonych w pozwie, Sąd Apelacyjny uwzględnił apelację strony pozwanej zmieniając zaskarżony wyrok i oddalając powództwo.”

Jednocześnie wskazał, że kredytobiorcy mogą:

,,Przy założeniu, iż wejście w życie ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw nie wywarło żadnego skutku w odniesieniu do kredytów denominowanych w (…) zaciągniętych przed 26 sierpnia 2011 r., w odniesieniu do tej części kredytu mieszkaniowego, który został spłacony, to – w ocenie Sądu Apelacyjnego – powodowie swój interes prawny, z powołaniem się na art. 3851 k.c. i art. 3852 k.c., mogliby zrealizować w ramach powództwa o świadczenie. W ramach takiego powództwa możliwa byłaby kontrola legalności zastosowania wzorca umownego przy uwzględnieniu treści art. 65 k.c.”

Dodatkowo sąd stwierdził, że cyt.,, Kredyt zdenominowany w walucie obcej nie jest kredytem w złotych.”. Takie stanowisko jest kompletnie sprzeczne z stanowiskiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie przeciwko mBankowi (Sygn. akt VI ACa 441/13).

Po tym orzeczeniu kwestionowanie klauzul waloryzacyjnych w drodze powództwa o ustalenia wydaje się trudniejsze niż wcześniej. Czy rzeczywiście jednak klauzule waloryzacyjne są nie do ruszenia w drodze pozwu o ustalenie?

Pobierz: Wyrok i uzasadnienie sygn. akt I ACa 801/13

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

Jedna myśl nt. „Klauzule waloryzacyjne CHF i brak interesu prawnego – orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Białymstoku (sygn. akt I ACa 801/13).

 1. Skoro klauzule abuzywne nie obowiazują, a sąd twierdzi, że obowiazują pomimo, ze nie obowiazują…
  to po co wogóle zawracać sobie tyłek z wpisywaniem tych klauzul na liste zabronionych, skoro okazuje się że Ci którzy są pokrzywdzeni to raczej nie są pokrzywdzeni. Wróćmy do czasow kamienia łupanego gdzie silniejszy gnebił słabszego i cieszmy się, że nie jesteśmy tym słabszym. A swoją drogą ciekawych czasów dożyliśmy gdzie banki pożyczają wirtualne pieniądze, (których nie mają) i zgarniają za to ogromne %.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>