Klauzule waloryzacyjne mBanku – wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sygn. akt XVII Amc 2939/14, wyrok z dnia 19.04.2016 r.

Klauzule waloryzacyjne mBankKlauzule waloryzacyjne mBanku po raz kolejny trafiły na wokandę SOKiK. Szczegóły zakwestionowanych klauzul znajdziecie w moim w wpisie Klauzule indeksacyjne mBanku po raz kolejny w sądzie (SOKiK). Sygn. akt: XVII Amc 2939/14. Po blisko 20 miesiącach oczekiwania doczekaliśmy się wyroku w pierwszej instancji. Sąd Ochrony Konkurencji  i Konsumentów uznał za niedozwolony fragment klauzuli o treści:

2. (…). Przeliczenia kredytu na walutę waloryzacji Bank dokonuje wg kursu kupna danej waluty z Tabeli kursowej Banku obowiązującej w dniu i godzinie uruchomienia kredytu.

W pozostałym zakresie powództwo zostało oddalone.  Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku, natomiast polecam wszystkim zainteresowanym zapoznanie się z ustnymi motywami wyroku.  Ja po wysłuchaniu zasmuciłem się trochę tym, jaki poziom merytoryczny reprezentują niektórzy sędziowie tego sądu i to sądu, który ze swojej natury powinien ,,być w temacie”. Tym bardziej, że umowy waloryzowane i klauzule waloryzacyjne były już przedmiotem analizy tego sądu, w tym także umowa mBanku. Wynika z tego, że sędziowie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie czytają swoich wcześniejszych orzeczeń (sygn. akt XVII AmC 1531/09, sygn. akt VI ACa 441/13), a także orzeczeń Sądu Najwyższego (sygn. akt I CSK 607/13), natomiast za bardzo naczytali się ustawy antyspreadowej. Efekt jest taki, że sadzą takie kwiatki jak to, że kredyt waloryzowany kursem CHF jest kredytem walutowym, że dochodzi do zakupu waluty i sprzedaży waluty itd. W mojej ocenie ustne uzasadnienie wyroku jest mętne, a momentami wzajemnie się wykluczające.

Link: Ustne uzasad. wyroku z dn. 19.04.2016 r. sygn. akt XVII AmC 2939/14

Link: Zeznania świadka pozwanego z dn. 05.04.2016 r.

Link: Wyrok z dn. 19.04.2016 r. sygn. akt XVII AmC 2939/14

Po wysłuchaniu nagrania łączymy nasze umysły  w jeden wielki antymBankowy mózg elektronowy :-) i analizujemy ustne motywy rozstrzygnięcia SOKiK. BARDZO PROSZĘ o konstruktywne uwagi i komentarze, które będą mogły być wykorzystane w apelacji. Jeśli ten wpis czytają także profesjonalni prawnicy – Wasze komentarze będą oczywiście szczególnie pomocne. Uwagi proszę umieszczać pod wpisem lub bezpośrednio mailem na adres: pozwalembank@gmail.com. Zatem głowa do góry, to jeszcze nie koniec! :-) Klauzule waloryzacyjne mBanku ponownie trafią na wokandę, tym razem Sądu Apelacyjnego w Warszawie!

Aktualizacja wpisu (19.05.2016)

Jest już dostępne pisemne uzasadnienie wyroku:

Link: Wyrok z dn. 19.04.2016 r. sygn. akt XVII AmC 2939/14

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

Jedna myśl nt. „Klauzule waloryzacyjne mBanku – wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sygn. akt XVII Amc 2939/14, wyrok z dnia 19.04.2016 r.

 1. Apelacja od wyroku SOKiK z dnia 19.04.2016 r. sygn. akt XVII Amc 2939/14 została złożona . Szczególne podziękowania dla p. mecenasa Iwo Gabrysiaka (http://gnadwokaci.pl/) za podjęcie się pro bono reprezentowania powodów i przygotowanie apelacji oraz za pracę i pomoc dla:
  Maciej Janiec
  https://www.facebook.com/mbankniedozwolone/
  http://mfrank.tk/
  Ryszard Styczyński
  https://www.facebook.com/rstyczynski
  http://styczynski.blogspot.com/
  https://plus.google.com/+RyszardStyczynski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>