mBank narusza zbiorowe interesy konsumentów. Zawiadom UOKiK!

fotodowpisuPod koniec grudnia 2017 r. Prezes UOKiK nałożył na Bank Millenium 20 milionów zł. kary za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.  Praktyka polegała na kierowaniu informacji do konsumentów (w odpowiedziach na reklamacje), które wprowadzały w błąd co do skutków wpisania do rejestru klauzul niedozwolonych dwóch zapisów z umów indeksowanych kursami CHF (numery wpisów: 3178 i 3179) Banku Millenium.

Bank przekazywał konsumentom następującą informację (dotyczącą wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów):

,,Ww. wyrok jest konstytutywny tj. wywiera skutki na przyszłość, a jego skuteczność wobec osób trzecich, powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Dlatego też nie możemy uznać, iż wyrok, na który się Pani/Pan powołuje znajduje zastosowanie do Pani/Pana sytuacji”

Więcej szczegółów decyzji UOKiK znajdziecie tutaj.

Identyczną praktykę w odpowiedziach na reklamacje stosuje mBank! W rejestrze klauzul niedozwolonych znajdują się dwie istotne klauzule z umów waloryzowanych kursami CHF mBanku (numer wpisów: 5743 i 6068):

1. „Raty kapitałowo-odsetkowe oraz raty odsetkowe spłacane są w złotych po uprzednim ich przeliczeniu wg kursu sprzedaży CHF z tabeli kursowej BRE Banku S.A. obowiązującego na dzień spłaty z godziny 14:50″ (sygn. akt XVII AmC 1531/09)

 2. „Jeżeli z upływem pełnych 36 miesięcy okresu ubezpieczenia nie nastąpi całkowita spłata zadłużenia objętego ubezpieczeniem ani inne zdarzenie kończące okres ubezpieczenia, ubezpieczenie podlega automatycznej kontynuacji, przy czym łączny okres ubezpieczenia nie może przekroczyć 108 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nastąpiła wypłata Kredytu. Kredytobiorca upoważnia mBank do pobrania środków tytułem zwrotu kosztów ubezpieczenia w wysokości 3,50% różnicy pomiędzy wymaganym wkładem własnym Kredytobiorcy, a wkładem wniesionym faktycznie, tj. [...] oraz zwrotu kosztów z tytułu kontynuacji przedmiotowego ubezpieczenia z rachunku wskazanego w par. 6 bez odrębnej dyspozycji”  (sygn. akt XVII AmC 2600/11)

W odpowiedziach na Wasze reklamacje dotyczące klauzul mBanku, wpisanych do rejestru klauzul niedozwolonych, mBank analogicznie jak Bank Millenium wprowadza Was w błąd, przez co narusza zbiorowe interesy konsumentów! Przykłady sformułowań, które możecie odnaleźć w pismach kierowanych do Was przez mBank poniżej:

1_reklamacja mB

lub

2_reklamacja mB

Jeśli w pismach, które otrzymaliście od mBanku znajdziecie podobną informację na temat skutków wpisania klauzul z Waszych umów do rejestru klauzul niedozwolonych ZAWIADOMCIE UOKiK! Jak na razie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie prowadzi wobec mBanku postępowania w tym zakresie. Najwyższy czas to zmienić :)   Wystarczy zrobić trzy proste kroki: 1) nabrać chęci, żeby dokopać mBankowi, 2) sprawdzić treść pism otrzymanych z mBanku i zrobić ich kopię, 2) zapoznać się z instrukcją :) i wysłać zawiadomienie do UOKiK.

Instrukcja jak sprawnie zawiadomić UOKiK oraz wzór zawiadomienia jest dostępny poniżej. Do boju! :)

Pobierz: Zawiadomienie o zbiorowym naruszeniu praw konsumentów przez mBank.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebooku!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.

 
Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Kciuk.pl
  • email

7 myśli nt. „mBank narusza zbiorowe interesy konsumentów. Zawiadom UOKiK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>