mBank zdradza tajemnicze parametry umowy cz. 1 – sądowa amunicja przeciwko BRE Bank.

parametry umowy nabici w mbankTen wpis (oraz pozostałe z tej serii, które niebawem się pojawią) dedykuję byłym i obecnym pracownikom managmentu mBank’u (Andrzej F., Paweł E., Tomasz G.,), tym wszystkim którzy podpisywali się na pismach wysyłanych do mnie. Pan Andrzej F. nawet zdążył już chyba zeznawać w sądzie jako świadek w jednej ze spraw.. :-) Nie ukrywam, że dostarczyli mi (świadomie lub nie) amunicji, którą będę strzelał w sądzie w kierunku mBank’u (BRE Bank) :-) – ale zacznijmy od początku.

Przypomnę tylko mniej wtajemniczonym jak mBank (BRE Bank) uzasadniał podwyżki oprocentowania kredytów tzw. starego portfela CHF (nabici w mbank):

,,Pogłębiająca się w Szwajcarii inflacja spowodowała kolejną zmianę wartości franka szwajcarskiego. Pociągnęło to za sobą wzrost stopy procentowej kredytów na rynku międzybankowym (LIBOR 3m), która stanowi podstawę wyznaczania oprocentowania kredytów dla Klientów banku.”

albo

,,W związku z dynamicznym wzrostem gospodarczym i nasilającą się presją inflacyjną Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podjął decyzję o podniesieniu stóp procentowych dla franka szwajcarskiego (CHF). Pociągnęło to za sobą wzrost oprocentowania kredytów oferowanych na rynku międzybankowym (LIBOR 3m). Wskaźnik ten stanowi podstawę oprocentowania dla wszystkich zobowiązań uruchamianych przez klientów mBank w walucie frank szwajcarski (CHF).”

 

Jak można przeczytać, do lipca 2007 r. mBank powoływał się na LIBOR 3m CHF, ale w pewnym momencie wskaźnik ten przestał odpowiadać bankowi i pomimo tego, że LIBOR zanurkował w dół, to mBank nie obniżył analogicznie wysokości oprocentowania kredytów. Pojawiły się natomiast nowe parametry i wskaźniki (wcześniej nie znane)…… których w umowie nie ma, a które zdaniem mBank’u uniemożliwiają obniżenie oprocentowania zgodnie ze spadkiem LIBOR 3m CHF.

Od momentu jak tylko zorientowałem się, że mBank zaczyna mnie strzyc (tj. wykorzystuje klauzulę niedozwoloną zawartą w umowie dotyczącą zmiany oprocentowania), a wysokość oprocentowania mBank wyciąga z kapelusza, bo LIBOR 3m CHF przestał odpowiadać bankowi, postanowiłem dowiedzieć się jakie to parametry zdaniem mBank’u mają wpływ na oprocentowanie mojego kredytu.  Już wtedy widziałem, że prędzej czy później spotkamy się w sądzie, zatem nawiązując korespondencję z mBank kierowała mną nie tylko ciekawość cóż to za tajemnicze parametry mają wpływ na wysokość oprocentowania mojego kredytu, ale przed wszystkim ciekawość jak wielkie głupoty może napisać mBank w oficjalnych pismach kierowanych do klienta, pismach które są teraz jednym z dowodów w mojej sprawie przeciwko mBank (BRE Bank). Nie zawiodłem się, bo to co otrzymałem z mBank’u na przestrzeni kilku miesięcy przerosło moje oczekiwania :-) i poziom dopuszczalnego bełkotu w instytucji, która ma podobno być instytucją zaufania publicznego …

Zatem mBank prezentuje:

Pierwszym tajemniczym parametrem odkrytym przez mBank został ,,koszt finansowania kredytu” lub też ,,koszt pozyskania kapitału”. Do końca nie wiem czy jest to jeden parametr (pod dwoma różnymi nazwami) czy też dwa różne parametry (ciekawe czy mBank to wie :-) )? Czego jeszcze dowiedziałem się o tym parametrze?

Cyt.

,, W przypadku starych kredytów mPlan koszt ten uwzględniany jest w oprocentowaniu kredytu Klienta” oraz ,,…..w latach 2007-2009 wzrósł 10-krotnie..” (w sumie to powinienem być wdzięczny mBank, że nie podniósł mi oprocentowania kredytu dziesięciokrotnie :-) )

Parametr ten jest na tyle tajemniczy, że zna go tylko mBank…!

Cyt.

,,…dane dotyczące kosztu pozyskania kapitału są elementem umowy pomiędzy Bankiem a innym podmiotem rynku finansowego i obejmuje je tajemnica handlowa..”

co oczywiście nie przeszkadza bankowi kształtować w oparciu o ten wskaźnik wysokość oprocentowania kredytu…zobaczymy co na to powie sąd…?

Ten nowy parametr wydaje się dość ,,nudny” :-) zatem jeśli interesują Was kolejne parametry zachęcam do subskrypcji bloga (newsletter po prawej stronie ekranu) zaręczam, że kolejne tajemnicze parametry, które zdradzę będą bardziej zabawne i mam nadzieję, że zabiją Was śmiechem :-) . Oby nie zabiły śmiechem sądu!

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

2 myśli nt. „mBank zdradza tajemnicze parametry umowy cz. 1 – sądowa amunicja przeciwko BRE Bank.

 1. Dziękuję :-) Mam nadzieję, że przynajmniej niektórym z Was przydadzą się informacje które zamieszczam na blogu. Zdecydowana większość hipotecznych umów kredytowych (bez względu na bank) zawiera różne klauzule niedozwolone – jeśli o tym wiemy możemy nie dać się strzyc bankom jak barany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>