Powództwo przeciwko BRE Bank. Łódź czy Warszawa – gdzie złożyć pozew?

Sąd Rejonowy dla Łódzi- Śródmieścia powództwo przeciwko BREZagadnienie gdzie wytoczyć powództwo (złożyć pozew) reguluje kodeks postępowania cywilnego. Właściwość rzeczowa sądu określa który sąd (rejonowy lub okręgowy) będzie sądem właściwym do rozpoznania pozwu z uwagi na charakter sprawy. Natomiast właściwość miejscowa sądu określa przed którym sądem (z uwagi na lokalizację) należy wytoczyć powództwo przeciwko BRE Bank/mBank.   

Z uwagi na wartość przedmiotu sporu (do kwoty 75 tys. zł – ) właściwy rzeczowo będzie sąd rejonowy. Istotniejsza z naszego punktu widzenia jest właściwość miejscowa.

W przypadku osoby prawnej (a taką jest BRE Bank/mBank)  zagadnienie gdzie wytoczyć powództwo opisane jest w kliku artykułach k.p.c., właściwość miejscowa określona jest w art. 30 k.p.c – powództwo wytacza się wg miejsca  i siedziby osoby prawnej. Kolejnym istotnym przepisem jest art. 33 k.p.c.  – w przypadku roszczenia majątkowego (a taki charakter ma roszczenie przeciwko BRE Bank/mBank – pozew o zapłatę) powództwo można wytoczyć przed sądem, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub odział przedsiębiorcy, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.

Pora zatem na sprawdzenie zapisów umowy kredytowej, aby upewnić się gdzie wytoczyć powództwo przeciwko BRE Bank/mBank. Może być to Warszawa, ale jeśli umowa została zawarta cyt. ,,przez: BRE Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, Oddział Bankowości Detalicznej w Łodzi zwany dalej ,,mBankiemwłaściwym miejscowo sądem będzie sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia.  Dodatkowo zgodnie z KRS BRE Bank’u  (rubryka 3, Odziały, numer 22) odział bankowości detalicznej znajduje się w Łodzi przy ul. Piłsudskiego 3. To powinno ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości co do kwestii właściwości miejscowej sądu :-)

Może się zastanawiacie dlaczego piszę o tak nudnych sprawach :-) , otóż BRE Bank/mBank wszelkimi możliwymi sposobami  (także wprowadzając w błąd sąd) stara się podważyć właściwość sądu rejonowego dla Łodzi – Śródmieścia po to tylko, aby przenieść sprawę do Warszawy.  Dlaczego? Jak dotychczas w Łodzi, BRE Bank/mBank przegrywa sprawa za sprawą (tutaj prawomocne wyroki do pobrania). Można śmiało powiedzieć, że w Łodzi w przypadku powództwa przeciwko BRE Bank/mBank (stary portfel CHF) utrwaliła się już linia orzecznictwa sądu, czego ostatnim spektakularnym potwierdzeniem był wyrok ( I instancja) w pozwie zbiorowym. Jeśli zatem stoicie przed wyborem Łódź czy Warszawa – to prosta sprawa :-)

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Kciuk.pl
  • email

Jedna myśl nt. „Powództwo przeciwko BRE Bank. Łódź czy Warszawa – gdzie złożyć pozew?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>