Pozew zbiorowy – zbliża się termin rozprawy a BRE Bank chciał mediować.

pozew zbiorowy BRE Bank nabici w mbankPoza pozwami indywidualnymi klientów (np. pozew Pani Ady) i wytoczonymi procesami, które BRE Bank przegrywa raz za razem :-) , BRE Bank (mBank, Multibank) ma dużo większe zmartwienie. Dotyczy to zarówno strony pijarowej BRE Banku, ale i strony finansowej.  Otóż 1247 klientów (nabici w mBank) 2,5 roku temu złożyło pozew zbiorowy przeciwko BRE Bank. Jest to największy pozew zbiorowy w Polsce i pierwszy skierowany przeciwko bankowi. Grupanabank, bo taką nazwę przyjęli klienci na potrzeby wytoczonego procesu, zorganizowała się dzięki istniejącemu wówczas forum nabiciwmbank.pl oraz stronie mStop.pl. Sprawę prowadzi jedna z większych kancelarii prawnych z Warszawy (Wierzbowski Eversheds), więcej na stronie grupanabank.pl. Przedstawicielem klientów jest Miejski Rzecznik Konsumentów z Warszawy. Sam byłem bliski wstąpienia do grupynabank (o tym może więcej następnym razem), ale ostatecznie zdecydowałem się samodzielnie wyrównać rachunki z BRE Bank (mBank) :-) .

Możesz czytelniku zapytać co działo się przez te 2,5 roku….? Otóż BRE Bank za wszelką cenę starał się storpedować pozew wnioskami proceduralnymi. Nie wiem czy bank chciał, aby sąd oddalił pozew czy też BRE Bank tylko grał na czas, bowiem wnioski które składali prawnicy banku były tak marnej jakości jak zapisy umów kredytowych BRE Bank i padały w sądzie jak muchy po muchozolu (sąd oddalał wnioski) :-) .

Ta bankowa gra na czas po raz kolejny utwierdziła mnie w przekonaniu, że BRE Bank nie ma żadnych mocnych merytorycznych argumentów które mogłyby przechylić szalę zwycięstwa na ich stronę (no chyba, że linią obrony będzie skandal z ustalaniem stawki LIBOR, ale to już chyba tylko jeszcze bardziej może pogrążyć BRE Bank :-) ). Król jest nagi :-) , a klauzule niedozwolone wpisane do rejestru oraz dotychczasowe wyroki sądowe indywidualnych klientów to potwierdzają. BRE Bank łamie prawo!

Niemniej za każdym razem sąd musiał podejmować decyzję w przedmiocie wniosków BRE Bank’u, a czas płynął…. Ostatecznie sąd oddalił wszystkie formalne wnioski banku i proces przeszedł do następnej fazy, w której sąd zajmie się merytoryczną kwestią sporu klientów z bankiem. Śmierć (sądowa :-) ) zajrzała w oczy prawnikom BRE Banku, a na horyzoncie realny kształt przybrała sądowa porażka oraz wynikające z niej możliwe konsekwencje (o tym innym razem). Zatem BRE Bank postanowił mediować. Chciał, ale zamiast mediacji  i wyciągniętej na zgodę ręki zobaczył tylko palec i nie był to kciuk :-) . Pisząc bardziej dyplomatycznie przedstawiciel klientów (Miejski Rzecznik Konsumentów z Warszawy), którzy złożyli pozew zbiorowy poinformował BRE Bank, że w kontekście dotychczasowych działań BRE Banku dalsze korowody są bezcelowe, a coś takiego jak zaufanie do ,,szczerych” intencji banku jest pojęciem tak abstrakcyjnym jak zapis umowy kredytowej, który BRE Bank wykorzystuje bez najmniejszych skrupułów. Twórca mBanku, i były prezes BRE Bank’u p. Sławomir Lachowicz, nazwał to chciwością, ale sąd będzie musiał znaleźć inne określenie (artykuł kc.), ponieważ coś takiego jak chciwość nie występuje w kodeksie cywilnym. BRE Bank’u twój czas nadchodzi, będziesz mógł teraz pokazać wszystkim zainteresowanych, że nie łamiesz prawa! :-) (chociaż się tak bardzo przed tym wzbraniałeś…. :-) ). Czas aby spór rozstrzygnął sąd!

W drugiej połowie czerwca odbędzie się rozprawa, a ja będę trzymał kciuki za moich towarzyszy broni. Wy natomiast (grupanabank), jeśli czytacie mojego bloga możecie dawać mi lajki :-) , komentować czy też zapisać się do powiadomień o nowych wpisach (newsletter po prawej stronie ekranu). W przypadku wygranej (o czym jestem przekonany) być może będziecie musieli podążyć ścieżką pozwów indywidualnych ,aby odzyskać pieniądze, a blog pozwałemBank będzie o tym pisał!

 

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

8 myśli nt. „Pozew zbiorowy – zbliża się termin rozprawy a BRE Bank chciał mediować.

 1. Witam,
  uważam, że Pana blog jest mało wiarygodny bez podania danych. Łatwo jest kogoś anonimowo obsmarowywać w Internecie, w dodatku podając jego dane, a swoich nie.
  Po drugie jaki jest sens w takim razie w podpisywaniu umowy? Umowę jak sądzę Pan przeczytał i się na nią zgodził, zapewne decyzja o dużym kredycie nie była podjęta w 5 minut, umowę można było przeanalizować w domu i wtedy nic się Panu podejrzane nie wydało?

  • Pani Anju,
   Szkoda, że nie zapoznała się Pani ciut głębiej z tym tematem.
   Dam tylko jeden przykład, z bardzo wielu… w umowie jest napisane, że oprocentowanie zależy od pewnych parametrów. Po pierwsze bank ich nie chce podać, co już samo w sobie jest niezgodne z prawem. A na stronie INTERNETOWEJ jest napisane „oprocentowanie zmieniane decyzją Zarządu” – sorki, ja tego w umowie nie mam. Jak to ma się do parametrów rynkowych? I okazuje się, że to strona internetowa jest ważniejsza od umowy. A to tylko czubek góry lodowej…

 2. Pani anju,
  Nie wiem jakie dane ma Pani na myśli???. Proszę rozwinąć wątek. I proszę też napisać kogo obsmarowałem i czyje dane podałem…..??? :-) Chyba nie przeczytała Pani za dużo z tego co napisałem na blogu. Szkoda. Jeśli zaś chodzi o moje dane to zna je BRE Bank ponieważ złożyłem pozew przeciwko BRE Bank. Dla banku to żadna tajemnica. Co do pozostałej części Pani komentarza to proszę poczytać co to są klauzule niedozwolone. To, że podpisałem umowę z taką klauzulą niedozwoloną (a poza mną jeszcze kilkadziesiąt tysięcy innych kredytobiorców) nie pozbawia mnie prawa dochodzenia sprawiedliwości. Pomijam już fakt, że BRE Bank czy też innych bank jako profesjonalista nie powinien w treści umów umieszczać takich zapisów i wykorzystywać swojej dominującej pozycji względem konsumentów (tak jak ma to miejsce w przypadku klientów nabitych w mBank ale też klientów innych banków np. Raiffeisen Bank lub Santander, którzy mają podobne zapisy w umowach).

 3. Wtrącę swoje trzy grosze odnoście przestrzegania prawa przez grupę BRE. Otóż znam osobiście sprawę gdzie osoba z wyższej kadry zarządzającej jednego z lepiej prosperujących oddziałów BRE została zmuszony do odejścia ze względu na orientacje, łacznie z szykanami , szantażem i poniżaniem.
  A teraz sobie zrobili tęczową flagę.
  Trzymam kciuki za pozew !

 4. Ciesze sie ze znalazlem twoja strone, teraz jestem tu stalym gosciem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w wyszukiwarce na podana fraze, trzeba ja lepiej wypozycjonowac. Podlacz sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla.
  Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
  pozdro

 5. Dzięki. Ja też się cieszę, że przybył kolejny czytelnik!
  Nie jestem informatykiem ale staram się jak mogę :-) Oczywiście w wolnej chwili postaram się zgłębić temat pozycjonowania.

 6. Ciezko jest znalezc http://www.pozwalembank.pl w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo.
  Wystarczy wpisac w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy
  pozdro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>