Pozew przeciwko Raiffeisen Bank? Takie same antykonsumenckie metody co w mBank’u.

Raiffeisen Bank pozewNajwyższy chyba czas na pozew przeciwko Raiffeisen Bank (no, chyba, że ktoś z klientów Raiffeisen Bank już to zrobił – koniecznie proszę dać znać, informacja warta oddzielnego wpisu na blogu pozwałemBank!). W jednym z wpisów cytowałem klauzulę niedozwoloną, jaką stosował Raiffeisen Bank w umowach kredytów hipotecznych. Klauzula dotyczyła wyceny nieruchomości i w nagrodę UOKiK poczęstował bank karą w wysokości 1,8 mln. Ta klauzula niedozwolona to można powiedzieć mały pikuś, ale zacznijmy od początku!

Po tym jak głośno zrobiło się o 20 000 tys. klientach nabitych w mBank i ich kredytach hipotecznych CHF, które zawarli z BRE Bank (mBank i Multibank) okazało się, że podobnej sytuacji znalazło się tysiące klientów Raiffeisen Bank (nabici w Raiffeisen) z umowami hipotecznymi CHF i PLN. Napisał do mnie p. Marek, klient Raiffeisen Bank (dzięki za maile i informacje wszystkim klientom RB, którzy przesłali mi informacje), który w umowie ma klauzulę niedozwoloną następującej treści:

      Zmiana stopy procentowej, o której mowa w ust. .. powyżej, nie stanowi zmiany warunków Umowy Kredytu i może nastąpić w przypadku:

1)       Kredytu udzielonego w złotych:

a)       zmiany stawki WIBOR o co najmniej 0,01 punktu procentowego lub

b)       zmiany którejkolwiek z podstawowych stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, o co najmniej 0,01 punktu procentowego lub

c)        nałożenia na Bank, przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obowiązku tworzenia/odprowadzania/utrzymywania szczególnych rezerw, funduszy specjalnych, depozytów lub opłat wynikających z udzielenia przez Bank Kredytu.

2)       Kredytu udzielonego w CHF, EUR lub USD:

a)       zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty ustalanej przez Bank na podstawie parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest walutą Kredytu lub

b)       zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest walutą Kredytu.

c)        nałożenia na Bank, przez przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obowiązku tworzenia/odprowadzania/utrzymywania szczególnych rezerw, funduszy specjalnych, depozytów lub opłat wynikających z udzielenia przez Bank Kredytu.

Czy powyższy zapis nie przypomina Wam czegoś znajomego, proszę zobaczcie klauzule wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych…

Oczywiście schemat działania Raiffeisen Bank był identyczny do działania BRE Bank’u (mBank i Multibank). Bank brutalnie wykorzystał zapis umowy i od momentu jak stawka LIBOR/WIBOR zaczęła spadać nagle przestała odpowiadać Raiffeisen Bank, a oprocentowanie kredytów zarząd banku zaczął wyciągać z kapelusza! O sprawie jakoś cicho, a przecież metoda działania Raiffeisen Bank niczym się nie różni od działania BRE Bank’u w stosunku do nabitych w mBank.  Poniżej archiwalna wypowiedź rzecznika Raiffeisen Bank tłumaczącego działanie banku:

,,Informujemy,  że  dla  umów  zawartych  przed  październikiem  2007 r. Bank stosuje  zmienną  stopę  oprocentowania  ustalaną decyzją Zarządu. W takich przypadkach   Umowy   nie   przewidywały,   w  przeciwieństwie  do  obecnie zawieranych,  że jakakolwiek część oprocentowania ustalana będzie w oparciu o  stałą,  niezmienną  w całym okresie kredytowania marżę. Umowy kredytowe, jak  i  sam Regulamin, określają natomiast jakiego rodzaju przesłanki brane są pod uwagę w przypadku podjęcia decyzji o zmianie oprocentowania. Globalny  kryzys finansowy doprowadził do powstania znaczących dysproporcji między  oficjalnymi  stopami  banków  centralnych  i  stopami  rynkowymi  a kosztami  pozyskania  pieniądza  przez banki. Aktualny poziom stóp na rynku międzybankowym  nie  oddaje  rzeczywistego  kosztu  pozyskania walut, w tym franka szwajcarskiego, który jest znacząco wyższy niż przed kryzysem. Obecnie zmiana oprocentowania jest możliwa wtedy, gdy Klient zdecyduje się przejść na stawkę referencyjną i stałą marżę Banku. Przypominamy, że przy każdej zmianie oprocentowania Bank informował Klientów o takiej możliwości. Jeśli Klient jest zainteresowany otrzymaniem oferty dotyczącej wysokości marży, prosimy o zgłoszenie się do Banku, a wówczas zostanie przygotowana indywidualna propozycja.”

Taki sam bankowy bełkot, co w przypadku BRE Bank’u mający tłumaczyć bankową samowolę.  Oczywiście w umowach (tak jak w przypadku BRE Bank) nie ma nic na temat oprocentowania ustalanego decyzją zarządu. Tak jak BRE Bank, tak samo Raiffeisen Bank zaproponował klientom zmianę umów z nowymi stałymi marżami i tak samo oferta ta była zabójczo droga.  Klienci zorganizowali się w internecie (nabiciwraiffeisen.blox.pl/html oraz raiffeisenwatch.wordpress.com), przygotowywali się nawet na pozew zbiorowy…no właśnie, czy do sądu nie trafił jeszcze żaden pozew przeciwko Raiffeisen Bank? Czy nikt z tysięcy klientów tego banku nie pozwał Raiffeisen Bank do sądu? Nie mogę w to uwierzyć! Najwyższy czas na pozew (nie jeden!) przeciwko kolejnym cwanym banksterom, tym razem z pod znaku Raiffeisen Bank!

Wiadomość z ostatniej chwili…. z dniem 15 lipca Raiffeisen Bank obniżył oprocentowanie kredytów hipotecznych CHF (oprocentowanie ustalane tak jak u nas – czyli z kapelusza zarządu). Obniżka wynosi 0,65 p.p. !!! Czy przypadkiem nie przestraszyli się sądowego pogromu, jakiego doznał BRE Bank/mBank ? :-) . Jak widać pozew zbiorowy i przegrana BRE Bank’u/mBank w I instancji mogą pomóc nie tylko klientom tych banków i są kolejnym ,,parametrem”, który po uwagę bierze zarząd (tym razem Raiffeisen Bank) ustalając oprocentowanie kredytów :-) . W pismach wysłanych do klientów bank niestety nie podał jakie to parametry, wskaźniki się zmieniły i w efekcie tej zmiany pozwoliły na tak znaczne obniżenie wysokości oprocentowania… :-(

 

 

 


Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

145 myśli nt. „Pozew przeciwko Raiffeisen Bank? Takie same antykonsumenckie metody co w mBank’u.

 1. W dniu 15 lipca 2013 roku Raiffeisen obniżył mi łaskawie oprocentowanie. z 7,80% do 5,64%, a powinien do około 3,75%. Znowu sobie jaja robią!!!
  Po 1690 dniach!!!

 2. Mi RF obniżył 15.07.13 kredyt w CHF z 4,7 na 3,95, w odpowiedzi na to wysłałem im pismo: o przestawienie wyciągu zmian stopy referencyjnej na podstawie których przedmiotowy kredyt zawarty w roku 2006 wzrastał z poziomu z 2.35 p.p. do 4.7 p.p. Przesłana zmiana o 0.65 p.p nie odzwierciedla w żaden sposób zmian stopy referencyjnej adekwatnie do zmiany stopy LIBOR, tym samy oczekuję szczegółowego uzasadnienia braku obniżki oprocentowania kredytu w CHF.
  Mój prawnik doradził mi, że dopiero z takim materiałem mogę na podstawie wyroku „łódzkiego” podjąć rozmowy/negocjacje aby obniżyć kredyt do poziomu rynkowego, ewentualnie wystąpić z pozwem o rozliczenie „przepłaconych rat” w oparciu o zawyżone stopy procentowe.

  • Witaj Jacku, właśnie też chcę napisać takie pismo, jak Ty to zrobiłeś; tylko nie za bardzo wiem, jak je ułożyć i na jakie przepisy się powołać. Czy byłbyś uprzejmy napisać, jak wyglądało Twoje pismo – tak te najważniejsze punkty oczywiście. Z góry dziękuję!
   ……………Do pozostałych……………..
   Ja też jestem chętna do przystąpienie do pozwu zbiorowego. Czy „nabici” przez Raiffka się gdzieś już zbierają?

   • Witaj,
    Podeślij mi swój adres e-maila to prześle draft pisma.
    Póki co 20.08 otrzymałem sms z RF o zarejestrowaniu reklamacji.

    Doradzający mi prawnik twierdzi, że to furtka do indywidualnych negocjacji, ale nie daje gwarancji na coś więcej niż obniżenie oprocentowania.
    Więcej szans jest przy zleceniu pozwu zbiorowego zwłaszcza gdy toczy się już zbiorowy spór z Mbankiem i ich śladem można odzyskać część nadpłaconych niesłusznie odsetek.

    Pozdrawiam
    Jacek

     • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

     • Witaj,
      Pismo poszło do Ciebie. Mi po tym piśmie RF odesłał tabelki i namawiał na produkty, które mogłyby obniżyć nieco oprocentowanie.

      Kolega prawnik nie chce na tym etapie podjąć się indywidualnego pozwu (wczytał się w wyroki załączone na stronie).
      Uważa, żeby poczekać na jednoznaczny wyrok dot. Mbankowców , chyba że namierzę „gościa od umowy ze strony Rf” , który przyzna się jak to było w przypadku załączonego wyroku „wygranego” – że mówił to co mówił o bezpiecznej umowie ze „stałym oprocentowaniu” – niestety gość nie pracuje od lat w RF – był podwykonawcą.

      Tak więc, ja przyglądam się i czekam na rozwój akcji, chyba że w Wawie „zwoła się grupa” to się przyłączę.
      Pozdrawiam
      Jacek

     • Witam, może trochę późno się za to zabieram, ale podobno lepiej późno niż wcale… Jeśli dobrze zrozumiałam Jacku, to chodziło Ci o osobę, która obsługiwała Cię w RF kiedy udzielali Ci tego kredytu („chyba że namierzę „gościa od umowy ze strony Rf” , który przyzna się jak to było”)?? Ja jestem w kontakcie, z dziewczyną, która pracowała w Polbanku i to z nią podpisywaliśmy umowę. Doskonale pamiętam, jak przekonywała nas do kredytu w CHF twierdząc, że to NAJBARDZIEJ STABILNA WALUTA… i takie tam… Więc jeżeli chodzi o świadka w sądzie, to mogłabym spróbować z nią pogadać… Proszę o info, czy jeszcze zajmujesz się tą sprawą, ew. jakieś namiary na kogoś, kto mógłby mi jakiś pomóc.
      Z góry dziękuję. Renata
      cgrenata@wp.pl

   • Osobiscie nie polecam jakichkolwiek osobistych negocjacjach dot.obnizenia oprocentowani, bo moze sie okazac,ze furtka zamknie sie przed uzyskaniem czegos wiecej

   • Witam
    Jestem w podobnej sytuacji i właśnie szukam jak dalej postąpić aby odzyskać nadpłacone pieniądze.
    Mógłbys przeslac takze mi wzor tego pisma o oprocentowanie moj email :
    contessa2@o2.pl
    Wreszcie odzyskałam nadzieję
    Dziękuję

 3. Też jestem nabity w RF.

  Niestety byłe za granicą w ostatnich latach i w mojej skrzynce na listy rodzice odbierali pisemka o których pisze ów rzecznika Raiffeisen Bank tłumaczącego działanie banku: „……przypominamy, że przy każdej zmianie oprocentowania Bank informował Klientów o takiej możliwości. Jeśli Klient jest zainteresowany otrzymaniem oferty dotyczącej wysokości marży, prosimy o zgłoszenie się do Banku, a wówczas zostanie przygotowana indywidualna propozycja…….”

  TO NIE BYŁY ŻADNE RUCHY AWIZOWANE ANI TELEFONICZNE PROPOZYCJE KTÓRE MIELIBY NAGRANE.

  Wiec taki argument, że komuś proponowali zmianę z oprocentowania „sztywne przez RF” na arytmetyczne mogą sobie między bajki włożyć.
  Generalnie każdy może się „procesie sądowym” wyprzeć że RF nic nie proponował i Sąd na to przystanie gdyż brak potwierdzeń.

 4. RF też czeka na wynik „nabitych w mbank”, dopiero wtedy zaczną składać normalne propozycje marży, a póki co obserwują.
  Wtedy wystarczy złożyć w 10 osób się na pzowem do jednego prawnika i odzyskać wstecz kasę.
  Osobiście zalecam dobrać się wg problematyki, bo ugoda będzie proponowana z założenie i wtedy ważne kto ile nadpłacił, ile mu zostało itd.

 5. Czołem,
  1. Jak oszacować wysokość ew. straty w wyniku opisywanego mechanizmu? Kredyt udzielony w maju 2007 kurs ok. 2,00PLN = 1CHF płakać się chce….
  2. Czy już ktoś zawiązał grupę do tego pozwu?

  • Jeśli by była grupa to chętnie się przyłącze. Ale muszę ustanowić pełnomocnika – rodzinę, bo 99% jestem w Anglii. Staram się nadpłacać mimo kursu bo mam ponad 4% kredytu (odsetki 2/3 kapitał 1/3) kiedy znajomi co równolegle brali w 2006/7 w Boś mają 1,1%.
   Szlag mnie trafia na ten zaborczy bank.
   Jak są chętni to wchodzę w pozew zbiorowy bo na osobisty nie ma możliwości czasowych.

  • Witam,

   Jestem w podobnej sytuacji i chętnie przyłącze się do pozwu zbiorowego. Proszę o informacje w przypadku dalszych kroków. W końcu trzeba coś zrobić z tymi złodziejami !!!

   Mi bank obniżył dwa razy marżę ale łącznie o około 0,6 po wielu pismach i różnych produktach które od nich wykupowałem. Moja marża to 2,79 czy li i tak większa niż w momencie którym brałem kredyt o około 1,6.

  • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

 6. Mi w zeszłym tygodniu gość z RF proponował dodatkowe produkty z RF, dzięki którym obniży mi marże. Zająknął się jednak, jak go zapytałem jaką marże mu chodzi, skoro mam kredyt z oprocentowaniem stałym usztywnionym przez Regulamin i Zarząd RF. Wtedy pokombinował coś w systemie i zaproponował spotkanie z wykresami marży+LIBOR żeby ustalić poziom….
  Czy ktoś z Was miał już takie spotkanie?
  Do jakiego progu można zejść maksymalnie w marży dla kredytu w CHF ?

 7. Widzę, że czytających wpis klientów Raiffeisen Bank zainteresowanych sprawą przybywa :-) . Za jakiś czas kolejny wpis na Wasz temat – z amunicją przeciwko RB :-) . Mam nadzieję, że to może przekonać niezdecydowanych do pozwania banku do sądu. Na negocjacje na Waszym miejscu raczej bym nie liczył – ale jeśli komuś uda się coś uzyskać dajcie znać! Zanim podpiszecie jakiś aneks do umowy dwa razy się zastanówcie…

 8. Jestem na forum pierwszy raz szukam osób, które chcą wystąpić z pozwem zbiorowym przeciw Raifeisenowi. Jeżeli już ktoś coś wie to proszę o kontakt Krystyna B

   • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

  • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

 9. W odpowiedzi na moje pismo, po raz kolejny dostałem sms z info że reklamacja w trakcie i przepraszają za niedogodność z tym związaną.
  Zapewne pozew zbiorowy to będzie najlepsze rozwiązanie.
  Kwestia zawiązania grupy wg lokalizacji pozwu.
  Z tego co czytam na blogach Mbank miał odczucie że Sąd łódzki był zbyt przychylny i preferują warszawski.

  Może warto podać na forum kto z jakiego miasta jest by dobrać się w grupy?

  Pozdrawiam
  Jacek z Wawy.

  • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
   Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

 10. Dziś byłem na spotkaniu RF proponował mi dodatkowe produkty z RF, dzięki którym obniży mi marże. z 4,4 na 3,78
  wydaje mi sie ze to jest i tak duża marża ..
  Do jakiego progu można zejść maksymalnie w marży dla kredytu w CHF ?

  pozdrawiam

  JarekS

  • Witam,
   Uważajcie na oferty RF banku obniżające oprocentowanie.
   Oferują za przelewanie pensji na konto upust o 0,5 oraz o kolejne 0,1 za inne produkty typu lokaty, fundusze czy karty kredytowe.
   Ofertę przed wszystkim skierowali do „nabitych” by przeszli z umów z zapisami antykonsumenckimi na umowy z zapis oprocentowania arytmetycznego czyli MARŻA + WIBOR/LIBOR.
   (Zarząd RF tendencyjnie decydował o oprocentowaniu wg własnego widzi misie – teraz w pismach opisują istotne rynkowe powody wg sytuacji w światowych finansach 2008-2012)
   Jak ktoś się skusi na obniżkę, to musi podpisać aneks zmieniający warunki umowy.
   Pamiętajcie wtedy już traci się potencjalny argument w Sądzie przy pozwie o zwrot niesłusznie pobranej części raty odsetkowej (często 2x więcej niż w innych bankach), a przede wszystkim traci możliwość odzyskania tej kasy + 13% naliczanych odsetek za zwłokę.
   Generalnie oprocentowanie o które walczą obecnie „liczni w sile mbankowcy” to marża na poziomie 1,5 do 2% maks oraz odzyskanie nadpłaty.
   To trochę potrwa, no ale kredyty są 20-30 letnie, warto poczekać by np. już za okres 2008 do 2013
   (łatwo przeliczyć, że każda rata odsetkowa byłą x2 przepłacona) odzyskać znaczą kasę ( u mnie to średni 150 CHF per miesiąc, więc po pozytywnym i prawomocnym wyroku dla nabitych w mbank my z RF czy inni nawet w malej grupie mamy 99% szans na taki sam wyrok i odzyskanie kasy.

   RF bank to wie i kombinuje poprze różne pomysły jak nas neutralizować. Wiem to od zaufanego pracownika banku, że Zarząd póki co ma nas głęboko, równolegle nakazał coś wymyśleć i część kierownictwa świadoma konsekwencji ma opracować i wdrożyć pomysły zastępcze.
   Mają dwa scenariusze w hipotekach:
   a) Neutralizować nabitych
   b) Namówić do przewalutowania CHF i PLN na Euro

   Pierwszym krokiem jest właśnie oferowanie obniżki marży, ale tylko wtedy gdy się się przejdzie na system marżowy.
   WAŻNE.
   Póki mamy umowy „antykonsumenckie” to mamy oręż, która się przyda przy pozwie. A widać po procesie mbankowym, to już bliżej jak dalej.
   Pozdrawiam
   Paweł.

   • Podpisanie aneksu (LIBOR+stała marża) nie zamyka drogi dochodzenia roszczenia za okres od podpisania umowy do momentu podpisania aneksu.
    Natomiast podpisanie aneksu uniemożliwia uzyskanie oprocentowania stałego w wyniku uznania zapisu umowy jako klauzuli niedozwolonej – obowiązuje aneks. Jaki był mniej więcej poziom oprocentowania kiedy podpisywaliście umowy?

    • Ja miałem w 2006 w marcu 2,35 kiedy kiedy LIBOR 6m był 1,2 więc marża to 1,15.
     W tym czasie Fortis Bank proponował mi układ marża 1,1 + Libor i wybrałem RF bo 6m to wydawała się za słaba aktualizacja liboru.

     Kolega z Tepsy brał wtedy z Fortis bo mu dali firmowy upust na marże 0,9 i teraz mimo kursu CHF się śmieję bo ma kredyt na poziomie 1 % a ja łaskawie z 4,7 na 4,05 w RF :( @@.

     Szlag mnie trafia i nie odpuszczę złodziejom z Austrii.
     Wyliczyłem że ponad 10 tys CHF odsetek mi pobrali za dużo wg zapisów antykonsumenckich przez okres 2007-2013.

     Mam klienta na mieszkanie i kredyt mógłbym spłacić w każdej chwili, ale kolega prawnik odradza skoro jest szansa na odzyskanie wg procesu mbankowców!!!
     Niestety nie mamy grupy do pozwu?!!!!

     Nabici w RF – trzymajcie się i nie ulegajcie namową – mi składano już 2x propozycję obniżki o 0,5% i zapraszano na spotkanie. Szkoda czasu. Czas gra na korzyść bo jest szans na odzyskanie nadpłaty + odsetki.

     Osobiście liczę na poziom oprocentowania ok 2%, bo wtedy warto spłacać CHF po obecnym kursie w systemie 25-30 lat.

     Czekam na odzew kto idzie w pozew!!!

     Poz
     Jacek z Wawy

     • W przypadku nabitych w mbank (tak jak ja) przypuszczam, że większość umów ma marże w przedziale 0,8 – 1,5%. Dla mnie podpisywanie aneksu (przy przejściu na zasadę LIBOR 3m + stała marża) z propozycją marży na poziomie 2 czy 2,5% nie ma najmniejszego sensu. To już wolę mieć stałe oprocentowanie z dnia podpisania umowy na poziomie 2,6%.

 11. Panie i Panowie,
  bezskutecznie szukam w internecie listy osób chętnych do pozwu zbiorowego przeciwko RB. Jest to jedyne forum, które znalazłam, gdzie znalazły się osoby chętne do tego pozwu. Ale same chęci nie wystarczą; trzeba zacząć działać. KTOŚ MUSI ZACZĄĆ DZIAŁAĆ. Myślę, że ( ja jestem w tej dziedzinie „noga” ) ktoś powinien założyć stronę np. http://www.pozywamyraiffeisen... , która byłaby dobrze spozycjonowana, łatwa do znalezienia. Następnie wszystkie osoby, które tu się zdeklarowały, że są chętne do pozwu powinny jej adres udostępnić np. za pomocą Facebooka… Może twórca tej strony, trochę by nam pomógł i podpowiedział jak oni zaczynali. Ja mogę poświęcić czas, żeby coś rozkręcić, ale sama nie dam rady, zwłaszcza, że tak jak pisałam z „internetowo” jestem kiepska, a od tego chyba trzeba zacząć. No, nie wiem; czy ktoś ma jakieś lepsze pomysły?

  • Nie wiem czy parcie na pozew zbiorowy ma sens. Medialnie się to sprzedaje tylko….no właśnie, w przypadku pozwu indywidualnego koszty podobne a trwa to zdecydowanie krócej. Wiecie chyba doskonale, że w przypadku pozwu zbiorowego przeciwko BRE Bank była dopiero rozprawa w I instancji po 2,5 roku od złożenia pozwu. Zapewne czeka ich II instancja i kasacja. I to nie koniec. Po wygranej (o czym jestem przekonany) klienci będą musieli pozwać BRE indywidualnie, oczywiście to już będzie formalność. Oczywiście można liczyć, że bank się podda i obawiając się pozwu zbiorowego (tak jak Getin – chyba mini procent) zaproponuje ugodę. Tylko, że gwarancji żadnych nie ma. Może iść na zwarcie tak jak BRE.

   Kwestia organizacji.
   Ja też nie jestem informatykiem, przysiadłem 2-3 dni i opanowałem wordpressa :-) . Założenia bloga to nie jest nic trudnego i kosztownego. Nie wierzę też, że nie macie wśród znajomych, rodziny osób które są bieglejsze niż Wy i nie pomogą Wam postawić prostego bloga na temat pozwania Raiffeisen Bank’u. Pomysł adresu już jest!. Dobry! :-)

   Ja ze swojej strony już Wam pomagam! Prawomocne wyroki przeciwko BRE Bank są do pobrania. Jeśli ktoś jest z Warszawy kancelaria która prowadzi moją sprawę jest do Waszej dyspozycji. Jeśli ktoś jest z Wrocławia lub Poznania mam namiary na prawników którzy już pogrążyli BRE Bank. Jeśli macie inne pomysły jak mogę Wam pomóc w miarę moich możliwości – służę.

   Ostatecznie to WY musicie podjąć decyzję czy chcecie zrobić z tym porządek czy też będziecie czekali. Nie wiem tylko na co?

   Już za parę dni kolejny wpis który Was dotyczy!

  • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
   Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

 12. Chcę indywidualnie pozwać Raiffeisen Bank, ale nie wiem od czego zacząć. Wyjęłam swoją teczkę z umową i kolejnymi zmianami procentowania i co dalej. Czy ma ktoś gotowe pisma i wyliczenia, żebym wiedziała co robić. KrystynaB Bydgoszcz Czkam na koinytakt mój mail kabie@poczta.fm

   • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
    Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

   • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

 13. Witajcie, mam kredyt w RB w CHF zaciągnięty w lutym 2007 roku. Czy ktoś bardziej doświadczony w walce z tym lichwiarskim bankiem mógłby mi pomóc i trochę mną pokierować ? Co robić i od czego zacząć? Zapewne powinnam napisać jakieś oficjalne pismo z prośbą o obniżkę oprocentowania kredytu, ale kompletnie nie wiem jak ono merytorycznie powinno brzmieć… :-( Niedawno próbowałam negocjować warunki umowy z tzw. „opiekunem”. To co mi zaproponowano, to istna kpina… Wyć mi się chce…

 14. Chcę indywidualnie pozwać Raiffeisen Bank, ale nie wiem od czego zacząć. Wyjęłam swoją teczkę z umową i kolejnymi zmianami procentowania i co dalej. Czy ma ktoś gotowe pisma i wyliczenia, żebym wiedziała co robić. Proszę o kontakt siegulinek1@wp.pl

  • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
   Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

  • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
   Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

  • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

  • Poniżej zaproponowałam kancelarię, która zajmuje się innymi bankami. hairderm@wp.pl, zapraszam.
   Musimy coś w końcu zrobić. Kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy. Ja jestem z Warszawy, w tygodniu będę się kontaktować z tą kancelarią.

  • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

  • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

 15. Witam wszystkich, w końcu znalazłam jakąś grupę z RB. Z tego co wiem pozwami innych banków zajmuje się kancelaria Kozłowski Śmigielska i wspólnicy w Warszawie. W ostatnim „wprost” jest artykuł w którym jest mowa, że w/w kancelaria czeka na zgłoszenia innych do pozwów zbiorowych. Możemy tam spróbować, co Wy na to. W najbliższym tygodniu będę się z nimi kontaktować. Dajcie znać kto chętny.

  • Jesli tylko bedzie Pani znala szczegoly to bede oczekiwal na informacje. Jestem z Olsztyna ale mnie tez okradaja i mam juz dosc.

   • Witam, dostałam odpowiedź z kancelarii w sprawie pozwu zbiorowego RB. Dowiedziałam się że jest już grupa z RB i trzeba się tylko do niej dopisać. Podaję maila do siebie hairderm@wp.pl . Jeśli będzie zainteresowanie to proszę o maila to prześlę wszystkie informacje od kancelarii.

 16. Zapomniała dopisać, że lista wstępnie miała być zamykana pod koniec stycznia ale dostałam informacje, że termin będzie przedłużony.

 17. Proszę, doradźcie mi. Chciałabym podpisać aneks do umowy kredytu hipotecznego w Raiffeisenie (wziętego jeszcze za czasów Polbanku), żeby samemu wpłacać bankowi franki, bo zbujecki jest ten spread, ale nie chciałabym, żeby podstawili mi do podpisania coś, co może utrudniłoby mi dalsze ewentualne rozmowy z bankiem. Pytam dlatego, że obiło mi się o uszy, że coś takiego może zainstnieć, a rozważam poważnie możliwość przystąpienia do pozwu zbiorowego w sprawie kredytów we CHF. Mój mail: skowronekirys@interia.pl Pozdrawiam i z góry dziękuję. Agnieszka

 18. Bardzo proszę o wszelkie możliwe pisma bo także pragnę dołączyć do pozwu przeciwko Polbankowi za zawyżanie przez ostatnie pięć lat franka. pozdrawiam wszystkich uczestników . Zdzisław z Olsztyna

 19. Kredyt w POLBANKU z 2010 roku…. chętnie przyłączę się do jakiejś grupy…dopiero zacząłem się tym interesować i nawet nie wiem czy jeśli piszecie RF to również chodzi o dawny POLBANK, czy też tylko o kredyty tylko udzielane przez RF ew. kontakt phusigma@poczta.onet.pl Jurek

 20. Witam..ja również mam kredyt we frankach, który wzięłam pod hipotekę w 2008r. Pro Futuris (na facebooku) podał mi e-maila, bo napisałam do nich wiadomość, że chcę dołączyć do grupy osób, która jest poszkodowana, co do kredytu we frankach: frankowcy@gmail.com. Napisałam na tego e-maila, że chcę dołączyć do grupowego pozwu w walce z polbankiem. Teraz czekam więc na jakąś wiadomość. Piszcie równiez na tego e-maila. Tam nami pokierują. Razem będziemy walczyć.

 21. Prośba o radę.
  Muszę sprzedać moje mieszkanie z kredyt w CHF w tym „dziadkowski RF banku”.
  Transakcja będzie w października 2014 – czyli spłacę kredyt, zamknę przygodę z tym ohydnym bankiem.

  Czy, po zamknięciu kredytu mogę być stroną w „nabitych” i przystąpić do pozwu, jeśli wg tego forum zostanie ZAAWANSOWANA akcja na RF?

 22. Szukam osób, które napisały już pozew zbiorowy przeciwko RF chętnie podpisze się pod tym pozwem. Czas najwyższy aby z tym bankiem zrobić porządek. By go w końcu zamknęli i nie naciągali ludzi. Ja spłacam kredyt od 2008 roku i nie mogę spłacić, bo ciągle zmieniają i każą podpisywać nowe umowy. Bardzo proszę o jakąś odpowiedz na mojego e-maila. Pozdrawiam

 23. Witam Was wszystkich serdecznie i dzieki za informacje.
  Ja wzielam kredyt w CHF w roku 2007. Mieszkam w Niemczech i dawniej Raiffeinsen – bank poinformowal mnie, ze ja tylko moge uzyskac kredyt w CHF , albo Zl. W walucie EU nie chcieli mi udzielic kredytu. Wybralam CHF.
  Chcialabym sie do tego grupowego pozwu dolaczyc. Dlatego prosilabym o dalsze informacje, czy link. Prosilabym rowniez o podanie mi nazwiska do prawnika, czy kancelarji w Szczecinie.
  Dzieki i pozdrawiam.

 24. Witam !
  Poszukuje pomocy prawnej w sporze z RB. Posiadam kredyt hipoteczny w CHF , moja umowa umozliwiala mi zlozenie dyspozycji o zawieszenie splaty raty , z ktorej skorzystalem . Niestety Dyspozycja nie zadzialala (nie pwrowadzona a ja posiadam dokument potwierdzajacy jej przyjecie) , RB obciaza mnie kosztami i odsetkami za niesplacona rate – na zaistniala sytuacje zlozylem reklamacje powolujac sie na zapisy umowy . Zero informacji ze strony Banku ale za to codzienne telefony z windykacji . Ponadto jest jeszcze sprawa poprzedniej reklamacji na podwyzszenie oprocentowania o 1 pp , mija 35 dni a reklamacja nie rozpatrzona pomimo 30 dni na jej rozpatrzenie . Prosze o informacje , gdzie moge szukac wsparcia prawnego z doswiadczeniem w sporach z RB.
  pzdr
  darek

 25. Może tu jeszcze spytam.Czy coś wiadomo nt. zmany % nabitych w Raiff? Na stronie banku jest info z 21.01.2015 o uwzględnieniu ujemnego Libor. Jak znam życie nie dotyczy to nabitych. Ja mam 3,9%… kredyty złotowe są teraz tańsze. Mam dość i idę do sądu.

 26. Mam prośbę do osób posiadających kredyt we frankach w Raiffeisenie, potrzebuje Regulaminu Kredytu mieszkaniowego z 2008 r. bank ściemnia, że nie ma może macie w formie skanu lub pdf. Proszę o kontakt poczta@epin.pl

 27. Ja niestety poległam z tym kredytem we CHF przestałam spłacać kredyt w Raiffeisenie w kwietniu 2014 roku z braku środków bo ZUS odmówiła mi macierzyńskiego! nie było mnie stać by płacić ratę 500CHF miesięcznie . W październiku 2014 roku bank wypowiedział mi umowę kredytową mimo moich pism z prośbą o zmniejszenie rat! bez skutku dostałam jedynie pismo o wypowiedzeniu umowy. W lutym 2015 złożyłam do Sądu wniosek o upadłość konsumencką. Pewnie już nic nie da się zrobić by walczyć o mieszkanie by mimo to złożyć pozew zbiorowy i walczyć o mieszkanie które spłacałam 7 lat!

 28. ja też jestem zainteresowany pozwem przeciw bankowi Raiffeisen , czy jest jakaś grupa z Krakowa ? czy lokalizacja w ogóle ma znaczenie ? czy ktoś coś „ugrał ” z Bankiem do tej pory ? proszę o jakieś informacje na ten temat .

 29. Witam. Proszę o namiar na grupę z lubuskiego lub innej części kraju. Co prawda spłaciłem kredyt w 2015 r. (kosztowało to mnie wiele wyrzeczeń) ale chcę odzyskać nadpłacone pieniądze. Nie popuszcze draniom.

 30. Witam, W listopadzie 2007r wziąłem kredyt hipoteczny w PLN indeksowany do waluty CHF.Gromadzę dokumenty z myślą o pozwaniu RB.” Regulamin kredytu hipotecznego udzielonego przez Polbank EFG” tego mi brakuje. Mam więc prośbę jeśli są osoby z problemem „frankowym” z tego czasu i mogą mi przesłać taki regulamin proszę o kontakt na: krys1953tyna@onet.eu Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo wiary w siebie i…sił do w/w walki z tym bezprawiem.Krystyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>