Wyrok przeciwko Raiffeisen Bank. Kredyt hipoteczny CHF – zmiana oprocentowania.

Wyrok przeciwko Raiffeisen BankPrawomocny wyrok przeciwko Raiffeisen Bank nie pozostawia złudzeń  - bank złamał prawo. Klienci posiadający kredyt hipoteczny CHF z klauzulą dotyczącą zmiany oprocentowania, która daje bankowi (a bank z tego skorzystał) możliwość wyciągania wysokości oprocentowania z kapelusza (tj. ,,decyzją zarządu”) pozwali bank i wygrali. O klientach Raiffeisen Bank, którzy są w identycznej sytuacji jak ja oraz pozostałe 20 tys. klientów nabitych w mBank pisałem już wcześniej (Pozew przeciwko Raiffeisen Bank?) , jak widać są już pierwsi, którzy dokopali Raiffeisen Bank w sądzie :-) . Czy inni klienci pójdą ich śladem…? Czas pokaże…

Wróćmy jednak do wyroku przeciwko Raiffeisen Bank. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków nie miał wątpliwości i wydał wyrok na korzyść klientów banku (sygn. akt VI C 65/10) uznając roszczenie klientów oraz stwierdzając niedozwolony charakter klauzuli regulującej zmianę oprocentowania. Wyrok jest także interesujący dlatego, że sąd ustalił należność główną jako LIBOR 3M CHF + stałą marżę. Marżę wyliczono zgodnie z zasadą: oprocentowanie z dnia podpisania umowy minus stawka LIBOR 3M CHF w dniu podpisania umowy kredytowej. Raiffeisen Bank odwołał się od wyroku, ale ponownie przegrał. Wyrok sądu rejonowego został potwierdzony wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu (sygn. akt II Ca 1409/11) :-) .

Nie wierzycie w to co napisałem – ja też nie ;-) w szczególności w to, że sąd ustalił oprocentowanie jako LIBOR 3m CH + stała marża. Jeśli dalej nie wierzycie pozwałemBank, to pobierajcie wyrok i czytajcie…!!!

Pobierz: Wyrok (nie sporządzono uzasadnienia) sygn. akt II Ca 1409/11

Pobierz: Wyrok i uzasadnienie sygn. akt VI C 65/10

Do pobrania są także pozostałe wyroki dot. klientów BRE Bank (mBank i Multibank) – nabici w mBank/nabici w Multibank.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

34 myśli nt. „Wyrok przeciwko Raiffeisen Bank. Kredyt hipoteczny CHF – zmiana oprocentowania.

 1. Witam. Jest jakas grupa, ktora zamierza pozwac Raiffeisen? Nie moge nigdzie w Internecie takowej znalezc, a bylabym zainteresowana przylaczeniem sie do niej. Pozdrawiam.

 2. Witam wszystkich a szczególnie poszkodowanych przez Raiffeisen Bank (Polbank). W związku z strasznym chaosem proponuję założyć na początek na fecebooku grupę poszkodowanych przez ten bank w celu lepszej organizacji i informowaniu się na bieżąco. Ostatecznym celem grupy będzie pozew zbiorowy w celu uzyskania nowej umowy bardziej korzystnej dla nas. Najpierw musimy się zebrać a potem zaatakować.Pozdrawiam Robert. Szukajcie na facebook Grupa „Poszkodowani przez Raiffeisen Bank – Polbank”

 3. Poszukuję strony na którą będę mogła się wpisać do pozwu zbiorowego przeciw Raiffeisen Bank Proszę o kontakt !!

 4. Witam Ja rowniez mam na pienku z RB. Nie mam jednak kr hipotecznego a samochodowy. Moze to nie taki ooziom materialnosci ale zasady za zasadmami. Odpowiedz na reklamacje dot braku zmiany oprocentowania to kpina z klienta. Bank informuje ze zgodnie z umowa ban „moze” ale nie musi dokonac zmiany opr. Oodczas gdy w umowie okreslone sa sytuacje kiedy zmiana moze sie odbyc.
  Faktycznie wszystkie punkty sa spelnione lecz bank nie „moze” sie zdecydowac na zmiane.No wiec pytanie czy z kredytem samovhofowym mozna sie przylaczyc do hipotecznych?
  A moze zbierze sie kilka osob chetnych zeby sie przylaczyc do nowego zbiorowego.

 5. Witam,
  Czy ktoś z Wrocławia jest w stanie ustalić, kto reprezentował to małżeństwo, które wygrało z RF? Bo może ta kancelaria wsparłaby pozew zbiorowy o takiej treści.

 6. Czy coś wiadomo nt. zmany % nabitych w Raiff? Na stronie banku jest info z 21.01.2015 o uwzględnieniu ujemnego Libor. Jak znam życie nie dotyczy to nabitych. Ja mam 3,9%… kredyty złotowe są teraz tańsze. Mam dość i idę do sądu.

  • Proponuję wszystkim indywidualne, a nie grupowe sądzenie się z bankiem. Jest szybciej, mniej kłopotu, duuuużo większa szansa na wygraną i zaczynamy od wniosku o ugodę, a nie prosto do sądu. Sam tak zrobiłem z Raiffeisen bank i mam korzystną ugodę. Obecnie oprocentowanie kredytu mam poniżej 1,4% i dostałem wiele tysięcy franków zwrotu nadpłaconych odsetek. A wcześniej Raiffeisen czesał mnie na 4.85%, a ostatnio na 3.85% gdy Libor był ZERO!!! Zrobiłem to z pomocą kancelarii adwokackiej i koszt był niewielki. Najpierw trzeba wystąpić z wnioskiem o ugodę, gdzie wypiszemy, które klauzule bank ma przestać stosować. Musimy też samemu wyliczyć, ile odsetek nadpłaciliśmy z powodu dowolnego ustawiania przez bank oprocentowania kredytu. Wtedy możemy wpisać w naszym wniosku, o jaką kwotę nadpłaconych odsetek się ubiegamy. Do tego wyliczenia potrzebna jest nam historia kredytu od samego początku; każda rata ma być rozbita na kapitałową i odsetkową. Historia podana w CHF oraz PLN. Wtedy w Excelu robimy tabelkę i wyliczamy, jakie powinny być raty nasze przy założeniu marży banku stałej wyliczonej z dnia podpisania umowy, jako różnica oprocentowania kredytu minus LIBOR 3M CHF z dnia podpisania umowy. Do zrobienia tabelki trzeba trochę pracy, bo musimy znaleźć wartości LIBORU 3M CHF dla każdej raty, ale to jest w Internecie. Ubiegamy się o zwrot nadpłaconych odsetek, o zmianę oprocentowania kredytu na: marża banku [wyliczona przez nas wcześniej] plus LIBOR 3M CHF [z uwzględnieniem ujemnego liboru, tak jak jest w tej chwili].
   Polecam bloga: http://wygralem-z-mbankiem.pl/ z którego wziąłem podstawowe informacje. Kalkulator jest skomplikowany w obsłudze, dlatego łatwiej zrobić sobie własny. Polecam również kancelarię Mecenasa Tomasza Repucho, dzięki której moja sprawa zakończyła się pomyślnie. Trzeba tylko dużo cierpliwości, bo banki są nierychliwe w odpowiadaniu na pisma. Moja sprawa toczyła się pół roku, a wliczając oczekiwanie na harmonogram spłat, to cały rok [plus 3 reklamacje].

 7. Witam. Szukam osób , które chciałyby dołączyć do planowanego pozwu grupowego przeciwko byłemu Polbankowi. Do wymaganego minimum brakuje dwóch osób. Chodzi o kredyty indeksowane zawarte po 2007 roku

 8. Witam,
  Kto ma starą umowę z Raiffeisenem (ok. 2005-2006 rok) niech skarży się do UOKiK na klauzulę przeliczenia kursu CHF na PLN z tabelki na pierwszej stronie umowy (wypłaty kredytu). Identyczne klauzule innych banków są już uznane za abuzywne. Obecnie musi być decyzja prezesa UOKiK lub wyrok SOKiK dla każdego banku osobno.
  Z taką stwierdzoną klauzulą w umowie łatwiej będzie wygrać w sądzie.
  Pozdrawiam „nabitych w koniki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>