Pif-paf: ubezpieczenie niskiego wkładu trafione w Krakowie. mBank przegrywa kolejną sprawę. Sygn. akt I C 1570/14/S.

ubezpieczenie niskiego wkładu mBankUbezpieczenie niskiego wkładu mBanku kolejny raz celnie trafione. W poprzednim wpisie zaprezentowałem Wam pięć orzeczeń z Sądu Rejonowego w Warszawie, teraz kolej na miasto smoka wawelskiego. W tym przypadku również Sąd Rejonowy w Krakowie wykazał się znajomością tematu i odstrzelił bankozaura :-) Chociaż na początku….

Cyt.:

,,Słusznie zarzuca strona pozwana, że co do zasady zawarcie w umowie kredytu obowiązku zapłaty przez kredytobiorcę kosztów umowy ubezpieczenia niskiego wkładu nie jest klauzulą niedozwoloną gdyż obowiązek   zawarcia takiej umowy i  obciążanie  kredytobiorcy jej kosztami nie jest sprzeczny z dobrymi obyczajami i nie narusza też interesów stron w sposób rażący.”

Dalsza część uzasadnienia nie pozostawia wątpliwości :-)

Cyt.:

,,Natomiast poszczególne postanowienia dotyczące tej umowy ubezpieczenia mogą kształtować  prawa i obowiązki  stron w sposób  sprzeczny z dobrymi  obyczajami i rażącą naruszać interesy konsumenta. Taka sytuacja zachodzi w niniejszej sprawie.  Naruszeniem dobrych obyczajów jest przede  wszystkim nie  poinformowanie powoda o treści stosunku ubezpieczenia. Z treści umowy nie wynika jaki był zakres ochrony ubezpieczeniowej,  jakie wypadki  są objęte tą ochroną oraz jakie  są ewentualne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Powodowi nie zostały przedstawione ani ogólne warunki ubezpieczenia  ani nawet sama umowa ubezpieczenia. Z postanowień umowy nie wynika też jak  faktycznie kształtują  się koszty  ubezpieczenia, jak jest  definicja wkładu własnego i jak długo powód będzie obowiązany ponosić koszt ubezpieczenia. Brak jest kryteriów pozwalających na jednoznaczne określenie czasu trwania umowy ubezpieczenia.”

Poza zasądzeniem dochodzonej pozwem kwoty roszczenia, sąd uznał za zasadne żądanie powoda w zakresie wydania orzeczenia ustalającego. Sporna klauzula (ubezpieczenie niskiego wkładu) nie wiąże powoda.

Pobierz: Wyrok i uzasadnienie sygn. akt I C 1570/14/S

Ubezpieczenie niskiego wkładu – co robić przed złożeniem pozwu ?

Mamy więc kolejne orzeczenie (nieprawomocne) potwierdzające łamanie prawa przez mBank. Jak widać ubezpieczenie niskiego wkładu może być skutecznie podważone w drodze kontroli incydentalnej.  Przed złożeniem pozwu wysyłajcie przedsądowe wezwania do zapłaty (odsetki ustawowe) oraz pamiętajcie o zabezpieczeniu się na wypadek przedawnienia roszczenia (10 lat, przedsądowe zawezwanie do ugody). Kredytobiorcy, do których bank zwrócił się o zapłatę kolejnej składki, mogą złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Należy tylko pamiętać, że w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku przez sąd należy złożyć pozew w wyznaczonym przez sąd terminie, nie dłuższym niż 14 dni.

Wyrok został udostępniony dzięki uprzejmości jednego z kredytobiorców. Jeśli ktoś z Was jest w posiadaniu orzeczeń dotyczących tzw. kredytów CHF” oraz zwartych w nich klauzul niedozwolonych, wysyłajcie je do mnie. Zostaną opublikowane i udostępnione bezpłatnie wszystkim zainteresowanym.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

20 myśli nt. „Pif-paf: ubezpieczenie niskiego wkładu trafione w Krakowie. mBank przegrywa kolejną sprawę. Sygn. akt I C 1570/14/S.

 1. Cieszą mnie kolejne wygrane z mbankowymi wysysaczami kasy szczególnie, że wyrok zapadł w moim rodzinnym mieście. Czy jest szansa na wskazanie kancelarii prowadzącej sprawę? Prosiłabym o bliższe informacje na maila :)

 2. To moją sprawa została opisana w tym poście. Prowadził ją adwokat Mateusz Zbierzchowski-Ochałek, którego kancelaria mieści się przy al. Beliny Prażmowskiego 3, tel. 12 294 45 33. Serdecznie polecam :)

 3. Czy jest gdzieś przykładowe pismo z przedsądowym wezwaniem do zwrotu pobranych składek z uwzględnieniem wpisu UNWW do klauzul niedozwolonych w rejestrze UOKIK ?

  Pozdrawiam

 4. Dzien Dobry, chciałbym zapytac jakie koszty wiążą sie z zalozeniem sprawy przeciwko Mbankowi odnosnie zwrotu zaplaconych skladek oraz oplata dla kancelari prowadzacej sprawe.
  Dziekuje,

 5. Musze się pochwalić. niedawno również otrzymałem pozytywny wyrok w sprawie przeciwko Mbankowi. Jestem chyba jednym z pierwszych który miał rozstrzygniecie sprawy po wpisaniu postanowienia do rejestru klauzul. Oczywiście czekam na apelację strony pozwanej

 6. Czy jest gdzieś przykładowe pismo z przedsądowym wezwaniem do zwrotu pobranych składek z uwzględnieniem wpisu UNWW do klauzul niedozwolonych w rejestrze UOKIK ? Kiedyś widziłam wzory ale teraz nie mogę znalezc. leczodra@wp.pl

 7. Dostałem apelację Mbanku. Sporo stron napisali. jak skończę prawomocnie sprawę oczywiście udostępnię materiały. Ciekawy jestem, ponieważ jestem jednym z tych co uzyskali wyrok po wpisie do rejestru klauzul ale w sumie bank i tak walczy do końca. właściwie po uchwalę SN z dnia 20 listopada 2015r. III CZP 17/15 wpis powinien być stosowany wobec wszystkich ale jak to się przyjmie w orzecznictwie to sie przekonamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>