Unieważnienie umowy kredytu hipotecznego CHF – czy jest to możliwe…?

Unieważnienie umowy kredytowej CHF Sąd Najwyższy i klauzule walutoweUnieważnienie umowy kredytowej waloryzowanej kursem waluty w świetle ostatniego orzeczenia Sądu Najwyższego w mojej ocenie jest bardzo realne. Zanim rozwinę wątek, przypomnę tylko, że w setkach tysięcy hipotecznych umów kredytowych tzw. walutowych znajdują się zapisy, które są klauzulami niedozwolonymi. W szczególności  chodzi o zapisy regulujące: przeliczenie kwoty kredytu z PLN na CHF (lub inną walutę) oraz przeliczenie raty kredytowej z waluty kredytu na PLN. Przeczytajcie stanowisko Sadu Apelacyjnego (wyrok w sprawie przeciwko mBank,  Sygn. akt VI ACa 441/13) czym w istocie jest umowa kredytu hipotecznego waloryzowana kursem waluty:

Cyt.

,,….w przypadku umowy, której wzorzec jest badany w sprawie niniejszej, nie dochodzi do faktycznego zakupu przez bank waluty i jej sprzedaży klientowi dokonującemu spłaty raty – tak jak twierdzi to pozwany. Kwota kredytu udzielana jest bowiem w złotych polskich i spłata następuje również w tej walucie. Natomiast wartość franka szwajcarskiego przyjęta jest jedynie jako wskaźnik waloryzacji poszczególnych rat podlegających spłacie. Oznacza to, iż wszelkie operacje wykonywane są jedynie „na papierze”, dla celów księgowych, natomiast do faktycznego transferu wartości dewizowych w którąkolwiek stronę nie dochodzi.”

Treść klauzul waloryzacyjnych, które są już wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych znajdziecie tutaj, a klienci szykują pozew zbiorowy w tej sprawie przeciwko Millenium Bank. Jako, że nie jestem fanem pozwów zbiorowych z uwagi na przewlekłość postępowania (doceniam natomiast medialną siłę takiego pozwu – pozew zbiorowy przeciwko BRE Bank/mBank dotyczący dowolności zmian oprocentowania) zachęcam do wytyczenia swojej własnej indywidualnej drogi i przygotowanie się do pozwania banku indywidualnie. Ostatnio w sprawie klauzul waloryzacyjnych sądowe cięgi dostaje mBank :-) i tylko patrzeć jak zapis i tej ,,instytucji zaufania publicznego” trafi do rejestru klauzul niedozwolonych. W niedalekiej przyszłości unieważnienie umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem waluty może stać się faktem… jeśli uda się to raz, może ruszyć lawina. Przypomnę tylko, że samych umów waloryzowanych kursem CHF jest ok. 700 tys.

Wracając do pytania zawartego w tytule, to ciężko sobie wyobrazić wykonywania umowy kredytowej waloryzowanej kursem waluty w przypadku skutecznego podważenia klauzul waloryzacyjnych w sądzie. Oczywiście generalna zasada oraz orzecznictwo sadów (w tym ETS) mówią, że w przypadku uznania przez sąd niedozwolonego charakteru zapisów umowy nie wiążą one konsumenta, natomiast umowa w pozostałym zakresie jest wykonywana nadal. Z drugiej strony, z wyroku Sądu Najwyższego (sygn. akt II CKN 728/00) wynika, że nie może ostać się umowa wg art. 58 § 3 k.c., której elementy konieczne okazały się nieważne. Unieważnienie umowy kredytowej waloryzowanej kursem waluty może nie być fikcją… unieważnienie umowy może być czarnym snem bankowca :-)

Ostatnio pisałem o głośnym wyroku Sadu Najwyższego i pierwszych kredytobiorcach przecierających sądowe szlaki dotyczące skutecznego podważenia klauzul waloryzacyjnych zawartych w umowie kredytowej. Jest już pisemne uzasadnienie wyroku! Polecam lekturę wszystkim zainteresowanym.

Pobierz: Wyrok i uzasadnienie sygn. akt IV CSK 142/13

W przypadku nabitych w mBank dochodzi jeszcze (skutecznie już zakwestionowana, patrz: prawomocne wyroki) klauzula dot. dowolnej zmiany oprocentowania dokonywanej przez mBank.

Jeśli nie uda się unieważnić całej umowy, to w efekcie utrącenia klauzul waloryzacyjnych pozostaje umowa kredytowa bez tych zapisów, z kwotą kredytu wyrażoną w złotych polskich…. oj chyba nie w smak to bankierom! :-) , a w mBanku nawet z możliwością stałego oprocentowania przez cały okres umowy kredytowej (stary portfel CHF) :-)

Słuchając ostatnimi czasy wypowiedzi specjalistów finansowych i ekspertów, które przewijały się w mediach, jak to nie jest w ich ocenie możliwe unieważnienie umowy kredytowej CHF – chciałem krzyknąć: ,,Panowie, w tych umowach jest gęsto od niedozwolonych zapisów, skuteczne podważenie tych umów to tylko kwestia czasu”. Eksperci jako to eksperci – mogli tego nie wiedzieć :-) . Ze spokojem oczekuję kolejnych wyroków sądowych w tej materii – być może pierwsze unieważnienie umowy kredytu hipotecznego CHF stanie się szybciej niż nam się wydaje…

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

16 myśli nt. „Unieważnienie umowy kredytu hipotecznego CHF – czy jest to możliwe…?

 1. Witam,
  Jak rozpocząć pozew przeciw getin bank w tej samej sprawie-klauzuli niedozwolonej-kredyt miałem nieprzyjemność brać w 2007 roku.Jakie kroki powinienem przedsiębziąść na początku?
  Pozdrawiam

  • Polecam odwiedzenie strony stowarzyszenia PRO FUTURIS nawet jest podany adres kancelarii prawnej zajmującej się pozwem przeciwko getin bank. Pozdrawiam

  • w mojej ocenie
   po pierwsze fajny komunikatywny adwokat.
   po drugie wysyłasz najpierw pisma do banku ze swoimi pytaniami
   po trzecie prosisz o wgląd we wszystkie rzeczy które dotyczyły twojego kredytu
   a potem to już leci
   ps. Muszę jednak podzielić się swoją „iksperjencja” w podobnej sprawie adwokaci i radcy prawni to naprawdę dwie różne bajki zdecydowanie lubię współpracować z adwokatami a walczyć z radcami

 2. Mam pytanie i obawe(być może niesłuszną) czy jeśłi sąd unieważniłby umowę kredytu hipotecznego to bank nie mógłby sie do mnie zwrócic o natychmiastową spłatę całego udzielonego mi kredytu- pozostało mi do spłaty około 100 tysięcy zł?
  Na stronie pana Sadlika czytałam o możliwości uchylenia się od skutków podpisanej przeze mnie umowy bo działam pod wpływem błędu- bank mnie nie poinformował o ryzyku- czy warto iśc to drogą, czy lepiej powoływac się na klauzule niedozwolone.
  I co tak naprawdę moge uzyskać przed sądem oprócz wyrównania odsetek, czy wyrok oznacza zmianę umowy z bankiem i bank będzie mi inaczej teraz wyliczał rate jesli była niedozwolona klauzula umowna? będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości- nie chciałabym pogorszyć swojej sytuacji przez złe działanie

  • To unieważnienie nie zawsze jest konieczne, bo UOKiK wpisał nowe klauzule wzorcowe jako niedozwolone do wykorzystania we wzorach umów.
   Do sądu najlepiej zwracać się o dwa roszczenia razem: ustalenie nieważności i o ustalenie sposobu spłaty kwoty (jakie raty), aby bank nie miał dowolności i nie mógł zażądać od razu wszystkiego! Można też na dwa etapy: 1. sprawa o unieważnienie 2. sprawa o ustalenie sposobu spłaty kwoty kredytu.

 3. Witam
  Rónież wpakowałem się w chf jakies 6-7 lat temu. Bralem kredyt przy kursie 2,2 ,a teraz sami wiecie…
  kredyt w pko bp.
  w najblizszym czasie poszukam umowy i zapisow. dam znac na forum.
  pozdrawiam

 4. WITAM brałam kredyt po kursie 2,2 CHF w pko bp
  mam do splacenia dwa razy wiecej niz wzięłam. Również nie wiem od czego zacząć myśle o pertraktacjach z bankiem ale nie wiem czy to coś zmieni.

  • Witam czy istnieje pozew zbiorowy wobec pkobp? czy jest jakas kancelaria ktora prowadzi sprawe wobec pko bp? z gory dziekuje za jakiekolwiek odpowiedzi pozdrawiam

 5. jakie są skutki unieważnienia umowy kredytowej? strony zwracają sobie to co świadczyły? czy ja tylko należność główną ( która dostałam do ręki w PLN ) a bank moje wpłaty w tym opłaty prowizje zapłacone raty wraz z odsetkami itp.???
  Czy sąd ma prawo rozłożyć na raty moja należność wiadomo że kwoty 100 000 franków nie zwrócę od razu bo nie mam.

  • czy ktos moglby polecic dobrego prawnika z okolic Katowic, ktory zajmuje sie takimi sprawami? mam juz dosc tego cholernego kredytu i oszustow bankowych. Kredyt wzielam w 2008 na 100 tys. zl w mbanku. Do tej pory splacilam ponad 50 tys. zl a kredyt i tak z dnia na dzien mi rosnie i na dzien dzisiejszy wynosi 160 tys zl.
   chcialabym zeby moja umowa zostala uniewazniona, chcialabym im oddac te cholerne 100 tys zl i skonczyc z ta sprawa raz na zawsze. Oszczedzalam maksymalnie zeby moc uzbierac pozyczona im sume i nadal jestem utopiona w powiekszajacym sie z godz na godz dlugu.

 6. czy ktos wie jak sie wylicza koszty postepowania sadowego jesli chce sie uniewaznic umowe kredytowa? nie ma sumy roszczenia wiec jak mam oszacowac koszty prawnika?

 7. Witam;Ja mam w BGŻ od lipca 2008 ,100000F – po 1,977 zł.
  W um. mam -udzielamy- 100000F na 20 lat.Hipoteka Prowizja-2000F.Libor 3M,plus marż 4,5 punktu .Oprocentowanie zmienne 7,3767.%
  Spłata 174 raty x 570Fplus 1×820 F Nie mam nic o złotówkach
  Spłaciłem im 74 raty po 3000pln, z hakiem czyli 210000pln.
  Kapitał 230000pln.Mam jakieś szanse z eskimosami. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>