UOKiK prosi o pomoc nabitych w mBank! Zagramy razem przeciwko mBankowi?

150_150 UOKiK i mBankUOKiK i nabici w mBank razem na mBank można rzec :-) . Po wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi w sprawie pozwu zbiorowego przeciwko mBankowi dostałem bardzo ciekawą korespondencję (dziękuję Panie Krzysztofie :-) ) – postanowiłem pójść jej tropem i napisałem bezpośrednio do UOKiK w sprawie, która nas bardzo interesuje – tj. ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych starego portfela CHF przez mBank. Poniżej fragment odpowiedzi, którą uzyskałem:

Szanowny Panie,

….

Odnosząc się do przedstawionej w Pana e-mailu kwestii, wyjaśniam, że aktualnie Prezes Urzędu prowadzi postępowanie wyjaśniające, przedmiotem którego jest weryfikacja działania mBank S.A. z siedzibą w Warszawie pod kątem dostosowania się przedsiębiorcy do treści wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 10 lutego 2012 r. (sygn. akt VI ACa 1460/11), podstawą którego jest wpis do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone klauzuli o numerze 4704.

Wskazuję, że Prezes Urzędu nie dysponuje kompetencjami, które pozwoliłby mu na kontrolowanie wykonania przez przedsiębiorców wyroków, które zapadły w sprawach indywidualnych. Jednak z uwagi na fakt, że praktyka działania Banku związana z ustalaniem oprocentowania budzi wątpliwości, Prezes Urzędu podejmuje działania w przedmiotowej sprawie. Aktualnie zbierany jest niezbędny w sprawie materiał dowodowy.

W związku z powyższym oraz kierowaną przez Pana propozycją, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie pełnej dokumentacji sprawy (bądź – o ile istnieje taka możliwość – kilku spraw, na razie wystarczające byłoby ok. 5 spraw), które mogłyby stanowić dla Urzędu podstawę analizy pod kątem sposobu ustalania wysokości oprocentowania przez Bank na przestrzeni kolejnych lat (tj. treść umowy, reklamacji, odpowiedzi na nie, propozycji aneksów, korespondencji prowadzonej z Bankiem – najchętniej zakończonych prawomocnym wyrokiem w sprawie indywidualnej).

 ….

Z poważaniem

Małgorzata Orzeł-Kołodziejczyk
Naczelnik Wydziału Usług Finansowych
Departament Polityki Konsumenckiej (DDK)
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Jak widać UOKiK nie prosi o zbyt wiele. Tylko 5 pełnych kompletów dokumentacji, w sumie to 4, bo jeden będzie mój ;-) . Nabici w mBank do dzieła!  

Dokumentację można nadsyłać na adres:

e-mail: ddk@uokik.gov.pl 

lub adres UOKiKu:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Departament Polityki Konsumenckiej (DDK)
plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa

z dopiskiem w tytule  „DOKUMENTY W SPRAWIE KLIENTÓW mBANKU „

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Jeśli informacje, które uzyskałeś na blogu okazały się przydatne, przekaż DAROWIZNĘ w celu utrzymania oraz dalszego rozwoju bloga pozwalemBank.pl. Liczy się każda złotówka! Więcej o zasadach działania pozwalemBank.pl TUTAJ.
Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • LinkedIn
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Kciuk.pl
  • email

34 myśli nt. „UOKiK prosi o pomoc nabitych w mBank! Zagramy razem przeciwko mBankowi?

  1. Po pierwsze należało czytać co się podpisuje. Jeśli umowa zawierała niedozwolone zapisy, to trzeba było skorzystać z prawnika i nie podpisywać umowy. Ile wolności, tyle odpowiedzialności. Oczywiście wiem, że banki stosują różne zapisy w swoich umowach, ale złożenie podpisu oznacza zgodę na warunki w niej zawarte. Ale jak to zwykle bywa, mądry polak po szkodzie. Nie mniej jednak powodzenia życzę.

    • Dziękuję za błyskotliwą radę – z pewnością pomoże one wszystkim którzy mają w umowach klauzule niedozwolone. Pan wiedza na ten temat zawarta jest w zdaniu cyt. ,,ale złożenie podpisu oznacza zgodę na warunki w niej zawarte” – co jest całkowitą bzdurą.

    • Większość kredytobiorców nie było magistrami ekonomii. Przepraszamy za swój błąd (przedmówcę-trolla). Trzeba było wybrać inna szkołę !

      • Ale to nawet nie o to chodzi. Nawet niejeden magister ekonomii nie był w stanie przewidzieć kryzysu gospodarczego i zmowy banków na całym świecie w celu sterowania mechanizmami rynku. W przeciwnym wypadku świat byłby utopijnie rozwijającą się krainą szczęśliwości. Problem naprawdę polega na tym, że jeżeli nie odziedziczyło się spadku po babci, majątku po rodzicach, albo nie ukradło się kilkuset tysięcy złotych na mieszkanie to trzeba wziąć kredyt albo gnieździć się do końca życia w zapyziałym, malutkim mieszkanku do wynajęcia, w którym nawet jak się spłuczka zepsuje to trzeba prosić łaskawego właściciela o naprawę. A jak się chce wziąć kredyt to można wziąć co dają albo zapomnieć o czymkolwiek – bo umów wbrew prawu w tym kraju się nie negocjuje, a banki stosują wszystkie możliwe tricki, żeby klienta wydoić kilka razy bardziej niż nakazuje przyzwoitość. Kredytobiorcy postępują jak lemingi – biorą co dają nawet jeśli wiedzą, że idą na rzeź. Ale czy mają inne wyjście? Nie mają – mogą ewentualnie do sześćdziesiątki żyć po studencku w wynajmowanym pokoju z 4 obcymi osobami w mieszkaniu licząc, że z marnej pensji przed śmiercią dorobią się chociaż kawalerki, którą jeszcze utrzymają z tych śmiesznych emerytur, które będą w tym kraju za 30-40lat.

  2. Witam,mam kredyt hipoteczny w mBanku ,wzięty w 2008 roku.Czy te lata wchodzą w pozwy ,przeciwko mBankowi?Jeżeli tak to chętnie dołączę.

    • Oczywiście że lata pobierania zawyżonego oprocentowania można egzekfować sądownie.
      Więcej informacji znajdziesz tutaj http://www.grupanabank.pl/ – możesz zadzwonić do kancelarii i zapytać na jakich zasadach mogą Cie reprezentować przed sądem.
      Myślę że warto – satysfakcja gwarantowana :)

    • Jeden pozew – grupa 1247 osób – już ma wyrok prawomocny, została kwestia walki z bankiem (z wyrokiem w ręce) o oddanie pieniędzy. Ale to już z górki.

      Dla tych 1247 osób wygrała sprawę kancelaria Wierzbowski Eversheds. Myślę że bez problemu można zorganizować z ich pomocą następną grupę osób (w końcu sprawa dotycy 26 tysięcy osób) – mogą pójść, pewnie szybciej, tą samą ścieżką.

      A będzie jeszcze kolejny pozew przeciw mBankowi – o spread (to co dziś składają klienci Millenium).

      Warto też naciskać prywatnie na UOKiK, KNF, polityków – by wpłynęli na mBank by zastosował się do wyroku i zmienił oprocentowanie wszystkim 26 tysiącom klientów, a nie tylko 1247 osobom. Bo przecież 26 tysięcy ma te same zapisy.

      • „A będzie jeszcze kolejny pozew przeciw mBankowi – o spread (to co dziś składają klienci Millenium).” – chciałabym przyłączyć się do tego pozwu, mam kredyt w mBanku z 2008 roku. Proszę o namiary gdzie należy złożyć dokumenty.

    • Warto napisać wprost do kancelarii Wierzbowski Eversheds.

      Grupa 1247 to zamknięta grupa, która się zorganizowała do konkretnego pozwu. Trzeba było się dopisać do nich w 2010/2011 roku. Do kolejnej sprawy trzeba zorganizować kolejną grupę, albo pójść w pozew indywiduwalny.

      Sugeruję kontakt z kancelarią która tą sprawę wygrała. Powtórzenie tego dla nich to będzie pikuś. A najlepiej zacząć organizowanie nowej grupy, nie 1247 osób a na przykład 12 tysięcy.

  3. Witam. Mam kredyt w CHF wzięty w 2006 roku. Czy mogę się dołączyć do pozwu zbiorowego , a jeśli nie to w jaki sposób mogę walczyć o zwrot zawyżonych rat? Słyszałam, że ma być kasacja ze strony mBanku więc może wszystoko się jeszcze zdażyć. Jeśli wyrok będzie pomyślny dla Nas to co dalej, jakie kroki ma podjąć „nabity” jeśli nie jest dołączony do pozwu zboirowego?
    Pozdrawiam.

  4. Bardzo bym prosiła Was o pomoc czy jest grupa ludzi, która zaciągnęła kredyt we frankach w SANTANDER BANK? Jestem z Zielonej Góry i szukam kontaktu do kogoś kto mi pomoże:( Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi, proszę kierować na mojego maila; moni.k@vp.pl …będe bardzo wdzięczna, i trzymam kciuki za Was:)

    • Cóż, trzeba się zorganizować przeciw konkretnemu bankowi.

      Ktoś musi założyć jakąś stronę, potem pójść z tym do mediów, i zacząć się zwoływać. Potem, jak już jest ponad 10 osób, zacząć rozmawiać z kancelariami. Podpisać umowę przedwstępną, ustalić jakieś stawki wynagrodzenia (malejące wraz ze wzrostem liczebności grupy) i wtedy już coś jest w ręce. Wtedy ustalić jakiś czas na zebranie grupy, napisać o tym do wszystkich mediów.Poprosić jakiegoś Rzecznika Konsumenta (są np. wojewódzcy) o reprezentowanie grupy (odpadają koszty sądowe).

      Na każdym zebraniu jest tak, że ktoś musi zacząć.

    • Artykuł trochę robi zamieszanie, w tekście bowiem jest mowa o pozwie i trybie kontroli abstrakcyjnej. Zgodnie z przepisami można zaskarżyć daną klauzulę ale jest ograniczenie czasowe – jeśli nie upłynęło więcej niż 6 miesięcy od momentu zaprzestania posługiwania się danym wzorcem przez przedsiębiorcę.

      W przypadku naszych umów w grę wchodzi kontrola incydentalna.

  5. Jestem konsumentem, który zawarł w latach 2005 – 2006 umowę o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych, waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawierający zapis:

    „Zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji.”

    Dopiero co ruszylem temat i szukam chetnych do wystartowania z pozwem zbiorowym – nizsze koszty. Gdzie mozna przystapic? Jakie sa orientacyjne koszty?

  6. Może trzeba założyć nową grupę na fejsie chętnych na nowy pozew. Zobaczymy ilu nas jest i wtedy będziemy wiedziec na czym stoimy.

  7. Witam
    Zamierzam wystapic do sądu złożyc pozew przeciwko Multibank obecny mBank , tylko szczerze mowiac nie wiem od czego tak dokladnie zaczac? Bede mial pomoc prawnika ale najpierw musze wiedziec dokladnie jakie dokumenty musze przygotowac zeby rozpoczac batalie.Kredyt podpisalem w lipcu 2008 roku gdzie bank oferowal mi tylko i wylacznie kredyt denominowany frankiem szwajcarskim ,bo jak z ich wyliczen wynikalo, ze złotówkowego nie moge otrzymac bo nie mam zdolnosci kredytowej.Prosze o jakas pomoc .Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>