Wyrok w pozwie zbiorowym przeciwko BRE Bank/mBank– jest już pisemne uzasadnienie.

Wyrok i uzasadnienie-pozew zbiorowy BRE Bank_mBankWyrok w I instancji przeciwko BRE Bank zapadł 3 lipca (sygn. akt II C 1693/10). O fakcie pisałem już tego samego dnia. Zainteresowanych odsyłam do wpisu – Pozew zbiorowy – Jest wyrok! BRE Bank/mBank przegrywa !!! Dzisiaj natomiast przygotowałem dla Was wyrok z uzasadnieniem. Zainteresowani mogą pobrać wyrok i zagłębić się w lekturze uzasadnienia. Nic nie wskazuje żeby BRE Bank/mBank, składając apelację, mógł zmienić kierunek biegu spraw tj. wygrać sprawę. Stanowisko sądu przedstawione w uzasadnieniu jest jak osikowy kołek – przybiło BRE Bank do spodu!

Zapewne mądre głowy w BRE Bank’u myślą teraz co zaproponować klientom, którzy ich pozwali, żeby nie spotykać się w sądzie po raz kolejny. Ale czy rzeczywiście? Czy wyrok na niekorzyść banku zmieni ich stanowisko? Znając BRE Bank, ich podejście do sprawy i klientów zapewne rzucą ochłapy myśląc, że klienci to łykną jak kaczka śrut. Mam nadzieję, że nie – teraz to 1247 klientów ma BRE Bank na widelcu….. Co zyska BRE Bank/mBank jeśli klienci zgodzą się na ugodę? To chyba wymarzona sytuacja dla BRE! Zaraz odtrąbią jaki to bank jest dobry i prokonsumencki, że bank nie złamał prawa – ale wychodząc naprzeciw swoim klientom, zaproponował super warunki ugody. Nikt już nie będzie pisał o tym jakie były warunki ugody, że tylko część kwoty zawyżonych rat odzyskali klienci, że mają stałe marże na poziomie ok. 2,5% (bo tyle pewnie BRE Bank/mBank zaproponował klientom – tyle, ile proponowali 2-3 lata temu, jak o sprawie zrobiło się głośno). W eter między wierszami pójdzie przekaz – pozostali klienci nabici w mBank, nie pozywajcie nas do sądów, to nie ma sensu, nawet klienci z pozwu zbiorowego poszli na ugodę, bo nie wierzyli w ostateczny sukces swojego pozwu. To my, BRE Bank/mBank mamy rację, a nie klienci pieniący się jak mydełko FA.

Nawet jeśli dalsze sądzenie się z BRE Bankiem (mBank i Multibank) potrwa kolejny rok czy dwa lata, to pamiętajmy, że wysyłając do BRE Bank’u przedsądowe wezwania do zapłaty z wyliczoną kwotą roszczenia, zakładamy ,,lokatę” oprocentowaną na 13%. Kto dziś daje takie lokaty? Tylko BRE Bank :-) . Poza tym wygrywając odzyskuje się nadpłaty rat kredytowych ponad oprocentowaniem z dnia podpisania umowy (sądy orzekają 10 letni okres przedawnienia roszczeń) oraz niezwiązanie sporną klauzulą – sądy w przypadku pozwów indywidualnych potwierdziły interes prawny powodów tym względzie. W praktyce oznacza to oprocentowanie stałe z dnia podpisania umowy przez cały pozostały okres kredytowania.

 

Gra na czas i przeciąganie kwestii prawomocnego wyroku w pozwie zbiorowym czy też w przypadku pozwów indywidualnych przez BRE Bank/mBank, powoduje że kilkanaście tysięcy pozostałych klientów ,,starego portfela CHF” nie robi nic (nie pozywa banku), aby uregulować swoją sytuację względem BRE Bank’u/ (mBank i Multibank) i dla BRE są dużą holenderską dojną krową. W banku liczy się kasa i premie zarządu. Jeśli w pozwie zbiorowym (1247 klientów) wyliczono łączną kwotę roszczenia na 5 mln złotych, to zakładając , że wszystkich nabitych w mBank i Multibank jest 20 tys. klientów (dane banku)…… policzcie sami! Ile to jest milionów…??? Prosty rachunek, a to tylko za czas przeszły. Umowy ,,starego portfela CHF” będą w portfelu kredytowym BRE Bank’u jeszcze ładnych ,,parę” lat. Będzie dużo czasu, żeby strzyc klientów (były prezes i twórca mBanku nazwał to chciwością) łamiąc prawo, a przy tym potencjalne roszczenia pozostałych blisko 18 tys. klientów będą się przedawniać…. miesiąc po miesiącu.

Pobierz: Wyrok i uzasadnienie (pozew zbiorowy) sygn. akt II C 1693/10

Do pobrania są także pozostałe wyroki dot. klientów BRE Bank (mBank i Multibank) – nabici w mBank/nabici w Multibank.

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najnowszych wpisach na blogu, możesz zapisać się do newslettera (po prawej stronie ekranu) albo dołącz do pozwałemBank na facebook’u!

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

11 myśli nt. „Wyrok w pozwie zbiorowym przeciwko BRE Bank/mBank– jest już pisemne uzasadnienie.

 1. Nie zgodzę się, że tylko BRE Bank daje oprocentowania na poziomie 13% :) Również klienci umów ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym powinny cieszyć się z takiego oprocentowania swoich środków jeśli została naliczona im opłata likwidacyjna w wygórowanej wysokości (a takie stosuje/stosowało większość podmiotów).

  Poza tym, to że klienci BRE nie przyłączyli się do pozwu to nie znaczy, że pozostają obojętni na sytuacje. Równie skuteczniej, szybciej i być może taniej – mogli dochodzić roszczeń w procesie indywidualnym na podstawie klauzuli z rejestru.

  • Z tym 13% zgodzę się :-) . Śmiało natomiast można powiedzieć, że BRE było jak zwykle liderem :-)
   Co do pozwów indywidualnych (którego jestem uczestnikiem) tych zakończonych i w tych które trwają – to jest ich myślę max. kilkadziesiąt. Poznań – ok. 50, + pozostałe. Relatywnie niewiele jak na 20 tys. umów ,,starego portfela”. Jeśli chodzi o skuteczność i szybkość – całkowita racja.

 2. Negocjacje z BRE – Należy zadać pytanie co może zaproponować BRE czego nie zasądzi sąd jeśli BRE przegra :-) ? Oni chcą ugody ale na ich warunkach, a przeciąganie sprawy i tak jest na ich korzyść.

  • Mnie się nie spieszy. Inwestycja w nadpłatę odsetek na 13% to niezła inwestycja ;) A oprocentowanie całkowite 2,45 na cały okres kredytu też nie będzie dla mnie tragiczna :)

   • Tym bardziej, że może ktoś się pokusi o unieważnienie całej umowy. Dochodzą klauzule przeliczeniowe pln na CHF (kwoty kredytu i rat miesięcznych), a jakie mamy zapisy w umowach? Dobrze wiemy :-)

    • No na to to już bym aż tak nie liczył. Mi by pasowało po prostu marża + libor. Poza tym to by było już dla mnie niesmaczne tak poniewierać bank ;) Nie przystoi szaraczkom poniewierać gigantów ;)

    • a ja poważnie zastanawiam się nad takim pozwem – unieważnienie umowy, bank oddaje mi to co ja wpłaciłem, a bankowi to co on mi „pożyczył” – oczywiście w PLN – bo po kursie sprzedaży BRE to znowu podpadamy pod klauzulę niedozwoloną. No i nigdy nie widziałem CHF, dostałem pieniążki w złotówkach i w złotówkach spłacam.
     Jak myślisz, jest ktoś kto by tego się podjął?

    • Myślę, że tak. Sam mam pewien pomysł ale to potrzebuje czasu….Poza tym to mam chyba dużą niespodziankę dla klientów BRE w związku z zapisami waloryzacyjnymi w ,,umowach walutowych”. Nie wiem tylko o czym pisać w pierwszej kolejności bo obiecałem trochę amunicji przeciwko Raiffeisen Bank..:-)

 3. Czy ktoś może przybliżyć sprawę „wynegocjowania” zmiany warunków z mBank. Brałem kredyt wcześniej w Multibanku w CHF. Może ktoś w pigułce napisać jak się do nich dobrać? Ewentualnie polecić prawnika w tym już obeznanego na adres franzelot@tlen.pl. Kosztem spłacania rat zadłużam nieruchomość, bo nie mam na bieżące opłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>