Zawezwanie do próby ugodowej czyli it takes two to tango.

zawezwanie do ugody nabici w mBank BRE Bank

Powoli zbliża się termin kolejnej próby ugody z mojej strony. Jaki będzie efekt? No cóż domyślam się, że mBank (BRE Bank) odrzuci moje zawezwanie, płakać nie będę, bo przewiduję taki właśnie scenariusz :-) Mam w tym już doświadczenie, bo trzy lata temu takie zawezwanie mBank odrzucił.  Wtedy nawet pojawił się prawnik z ramienia banku, potem z tego co wiem w przypadku innych klientów określanych  mianem nabici w mBank, mBank nawet nie wysyłał prawnika, tylko ograniczał się do wysłania pisemnej informacji do wiadomości sądu, że nie widzą możliwości ugody. Redukowali koszty obsługi prawnej i zbierali na koszty procesów które teraz mają (i przegrywają) :-)

Możesz się zastanawiać po co w takim razie po raz drugi podjąłem próbę ugody, jednocześnie przewidując, że bank ją odrzuci. Zaraz odpowiem, tylko winny jestem krótkie wyjaśnienie mniej wtajemniczonym co to jest to zawezwanie do próby ugodowej.

Jest to pismo które inicjuje tzw. postępowanie pojednawcze, którego celem jest zawarcie ugody pomiędzy stronami przed ostatecznością, jaką jest spór przed sądem. Postępowanie to ma kilka zalet: jest proste (nie wymaga przedstawienia dowodów, a jedynie dokładnego opisania roszczenia) i tanie (koszt 40 zł). Najważniejszym jednak skutkiem złożenia zawezwania do próby ugodowej jest przerwanie biegu przedawnienie roszczenia, jakie mamy w stosunku do drugiej strony.

To właśnie było przyczyną złożenia mojego drugiego zawezwania do ugody. Od pierwszego mijało właśnie 3 lata (jest to okres przedawnienie moich roszczeń), a nie zdążyłem złożyć na czas pozwu (która to czynność też przerywa bieg przedawnienia) przeciwko mBank (BRE Bank), zatem żeby ponownie przerwać bieg przedawnienia, złożyłem ponownie BRE Bank propozycję ugody. Kwestia okresu przedawnienia roszczeń warta jest popełnienia oddzielnego wpisu, zatem w najbliższym czasie postaram się Wam przybliżyć i to zagadnienie. Jest to istotne nie tylko dla grupy klientów określanych mianem nabici w mBank, ale także dla klientów innych banków np. Santander CB oraz Raiffeisen Bank, którzy mają podobne problemy.

Wracając do próby ugody, to do tanga trzeba dwojga, więc z ugody pewnie będą nici ;-) , ale za to niebawem spotkamy się w sądzie i tam zatańczymy. Wtedy BRE Bank nie będzie mógł odmówić :-) Oczywiście o końcowym efekcie zawezwania nie zapomnę Was poinformować.

Udostępnij ten wpis swoim znajomym na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • LinkedIn
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Kciuk.pl
 • email

Jedna myśl nt. „Zawezwanie do próby ugodowej czyli it takes two to tango.

 1. zawezwanie do 2 próby ugodowej w odstępie 3 lat i w dodatku gdy podczas 1 zawezwania pozwany wyraźnie podniósł ze nie zamierza przystępować do żadnej ugody!!
  Dość ryzykowne. jestem pewien na 99 % ze nie w takim przypadku nie zostanie przerwany bieg przedawnienia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>